ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Μετάλλιο η Ασπρογέρακα

Με μετάλλιο επιστρέφει από την Κροατία, η Ανδριάνα Ασπρογέρακα η οποία βρέθηκε στο Βαράζντιν για το κροατικό όπεν.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, έξι μήνες μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Τσέλιαμπινσκ στο τρίτο σκαλί του βάθρου των νικητριών και στο κροατικό όπεν κατηγορίας G1. Η αθλήτρια του Άτλαντα Περιστερίου είχε τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες στην κατηγορία των 57 κιλών και πήρε την τρίτη θέση στο βαθμολογούμενο τουρνουά. Στον πρώτο αγώνα, η Ασπρογέρακα, επικράτησε 11-2 της Άαγκρεν από τη Σουηδία, στον αμέσως επόμενο νίκησε 12-9 την Λίμα από την Βραζιλία, ενώ στα προημιτελικά επικράτησε στον «χρυσό πόντο» (2-2) της Ραντμίλοβιτς από την Σερβία. Στον αγώνα για την είσοδό της στον τελικό, έχασε 5-3 από την Βελγίδα Ασεμανί με αποτέλεσμα να καταλάβει την τρίτη θέση της τελικής κατάταξης.