Μετάλλιο ξανά ο Βολικάκης

Ο Χρήστος Βολικάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο σπριντ το βράδυ του Σαββάτου κατά τη διάρκεια της δεύτερης ημέρας του ρωσικού μιτινγκ «memorial of Alexander Lesnikov».

του Στέφανου Σουλιώτη

Ο 28χρονος πρωταθλητής δείχνει πως βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων αφού σε ένα ακόμη δυνατό αγωνιστικό τεστ ανέβηκε στο βάθρο, λίγες μόλις ημέρες μετά το χάλκινο μετάλλιο που πανηγύρισε στο κέιριν στο γκραν πρι του Μινσκ. Αυτή τη φορά ο Βολικάκης κατετάγη τρίτος στο σπριντ επικρατώντας επί του Λιθουανού Βασίλιους Λεντέλις. Ενδεικτικό του επιπέδου του αγώνα είναι πως συμμετείχε ο ασημένιος παγκόσμιος πρωταθλητής Ντένις Ντιμτρίεφ από τη Ρωσία και ο χάλκινος Ολυμπιονίκης Σέιν Πέρκινς από την Αυστραλία οι οποίοι κατέκτησαν την πρώτη και τη δεύτερη θέση αντίστοιχα. Πολυ καλή παρουσία είχε και ο Ζαφείρης Βολικάκης που κατέλαβε την πέμπτη θέση. Τα δύο αδέλφια αφιέρωσαν τις σημερινές τους εμφανίσεις στην ξαδέλφη τους Μαρία η οποία έφυγε πριν λίγες ημέρες από τη ζωή. Στο ίδιο αγώνισμα ο Σωτήρης Μπρέτας κατέλαβε την 19η θέση, ο Γιάννης Καλογερόπουλος την 29η και ο Τάσος Αντωνόπουλος την 30η θέση. Παρά την κούραση λόγω των συνεχόμενων αγωνιστικών υποχρεώσεων ο Χρήστος Βολικάκης θα τρέξει την Κυριακή στο κέιριν.