Μετάλλιο στο Ρίο

Ο Βύρων Κοκκαλάνης έκανε πρόβα μεταλλίου στο Ρίο, κατακτώντας το ασημένιο στο test event. Του χρόνου στον ίδιο θαλάσσιο στίβο θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ένα χρόνο πριν τους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Βύρων Κοκκαλάνης άρχισε να συλλέγει μετάλλια στο Ρίο. Ο Έλληνας ιστιοπλόος, το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης των RS:X, συνδύασε τη συμμετοχή του στο test event με την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου. Στη σημερινή κούρσα μεταλλίου ο Κοκκαλάνης τερμάτισε δεύτερος, πήρε 4 βαθμούς ποινής και κατάφερε να ξεπεράσει τον Γάλλο Πιερ Λε Κοκ, που πήρε 14 βαθμούς ποινής και πριν την κούρσα μεταλλίου ήταν πάνω από τον Έλληνα ιστιοπλόο. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Κινέζος Αϊτσέν Γουάνγκ.