ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Μια ανάσα από το μετάλλιο

Η 4η θέση της Ελλάδας στο ομαδικό, στο ευρωπαϊκό κύπελλο εφήβων στο ξίφος μονομαχίας που διεξήχθη στην Αυστρία ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα για τους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες που αγωνίστηκαν τις τελευταίες μέρες στο εξωτερικό.

Στο Κλάγκενφουρτ της Αυστρίας διεξήχθη το ευρωπαϊκό κύπελλο εφήβων-νεανίδων στο ξίφος μονομαχίας. Στους εφήβους η Ελλάδα με τους Στέργιο Τσώκα, Φίλιππο και Αλέξανδρο Γκόγκο έφτασαν μία ανάσα από το μετάλλιο, αλλά έμειναν τελικά στην 4η θέση χάνοντας στον μικρό τελικό από το Ισραήλ με 45-29. Οι Έλληνες σημείωσαν δύο μεγάλες νίκες στην διοργάνωση απέναντι στις ομάδες των ΗΠΑ. Στο ταμπλό των 16 επικράτησαν των ΗΠΑ 1 με 45-44 και στα προημιτελικά των ΗΠΑ 2 με 23-22. Στην τετράδα γνώρισαν την ήττα από την Ουγγαρία, μετέπειτα κάτοχος του χρυσού μεταλλίου, με 45-23.
Στα ομαδικά νεανίδων οι Χατζή, Καραμπίνη και Νικολοπούλου κατέλαβαν την 26η θέση. Η Μοσχοπούλου αγωνίστηκε και σε μία μικτή ομάδα που κατέλαβε την 15η θέση. Στα ατομικά η Νικολοπούλου ήρθε 95η, η Μοσχοπούλου 129η, η Χατζή 150η και η Καραμπίνη 188η στις 205 αθλήτριες που πήραν μέρος και στους εφήβους ο Αλέξανδρος Γκόγκος ήρθε 66ος, ο Τσώκας 111ος, ο Φίλιππος Γκόγκος 124ος και ο Δημητρόπουλος 180ος στους 239 αθλητές.

Νωρίς αποκλείστηκε η Βουγιούκα
Η εμφάνιση της Βάσως Βουγιούκα στο κύπελλο κόσμου σπάθης γυναικών δεν είχε τα αποτελέσματα που επιθυμούσε η ίδια καθώς η κορυφαία Ελληνίδα ξιφομάχος γνώρισε την ήττα στον πρώτο γύρο του ταμπλό των 64 από την Κινέζα Γιν Χαϊγούν με 15-10 και περιορίστηκε στην 33η θέση κατακτώντας μόλις 2 βαθμούς στη μάχη για όσο το δυνατόν υψηλότερη θέση στην παγκόσμια κατάταξη.
Στη Βουδαπέστη πραγματοποιήθηκε το κύπελλο κόσμου στη σπάθη ανδρών. Ο Καφαταρίδης ήρθε 108οςκαι ο Τσουρούτας 203ος ενώ στους βαλκανικούς αγώνες που διεξήχθησαν στην πόλη Νις της Σερβίας, ο Τελιπορανίδης κατέλαβε την 9η θέση στο ξίφος ασκήσεως και ο Καρακόλης την 16η θέση στο ξίφος μονομαχίας.

22η η Κοντοχριστοπούλου
Στο Μπόχουμ της Γερμανίας διεξήχθη το κύπελλο κόσμου νέων γυναικών στο ξίφος ασκήσεως. Η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου σε μία πολύ δύσκολη διοργάνωση, κατέλαβε την 22η θέση. Στο ταμπλό των 64 η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επιβλήθηκε της Μπικέγκο από την Ιταλία με 15-9, ενώ στις 32 έχασε από την Ριβάνο, επίσης από την Ιταλία, με 15-5. Στην ίδια διοργάνωση η Παπαδοπούλου κατέλαβε την 106η θέση.