Μία νίκη και μία για την Εθνική παίδων

Μία νίκη και μία ήττα ήταν ο απολογισμός της ημέρας για την Εθνική ομάδα πόλο των παίδων στα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Κόπερ της Σλοβενίας.

Στον πρώτο αγώνα της ημέρας η Εθνική οδεν βρήκε αντίσταση κόντρα στην Σλοβενία και επικράτησε με 24-3, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Οι παίδες του Σάκη Πλατανίτη ήταν ανώτεροι και προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 7-0, διατηρώντας το πρβάδισμα στο ημίχρονο με 9-2. Το ίδιο συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό του αγώνα, με την Ελλάδα να φτάνει σε άνετη επικράτηση με 24-3. Αξίζει να σημειωθεί πως σκόραραν οι 10 από τους 13 παίκτες.
Οκτάλεπτα 1-7, 2-2, 0-8, 0-7
Σλοβενία: Γκόλομπ, Κανκ, Φικούρ, Λαχ 1, Κοντέρ, Ζούπαντς, Κάτσιτς, Παούνοβιτς, Τσάρνι, Κέραρ 2, Ζούπαν, Σέλιακ, Λοντσάρεβιτς
Ελλάδα (Σάκης Πλατανίτης): Δαμίγος, Τουρκομένης 1, Μυρίλος 3, Μαθιόπουλος 4, Αλμύρας 2, Καστρινάκης 4, Αμπαζής 2, Δευτεραίος 2, Βασιλόπουλος, Μπιτσάκος 2, Σφηκάκης 2, Εγνατιάδης 2, Ορφανουδάκης

Στο δεύτερο αγώνα, η Εθνική γνώρισε την πρώτη ήττα στα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος από την Ιταλία με 12-9, για την 3η αγωνιστική. Η ελληνική πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα με 4-3, όμως η Ιταλία έκανε ένα σερί 5-1 και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 8-5. Στην αρχή της τρίτης περιόδου, το σκορ έφτασε στο 10-5, με την Ελλάδα να μειώνει στο τελικό 12-9, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στον όμιλο.
Υπενθυμίζουμε ότι ο όμιλος της Εθνικής μας αποτελείται από 6 ομάδες, προκρίνονται οι 4 πρώτες και η Ελλάδα μετράει, έως τώρα, 2 νίκες και 1 ήττα.
Oκτάλεπτα 3-4, 5-1, 2-1, 2-3
Ιταλία: Λίνστρομ, Ντελακάσα 1, Μπραγκατίνι, Αγκνόλετ 1, Ούμπρινατ 1, Βέρντε 5, Σερίνο 1, Προβενζιάνι 1, Κέσαρο 1, Κασανόβα 1, Ντελ Φλόριο, Ρούσο, Γκιανότι
Ελλάδα (Σάκης Πλατανίτης): Δαμίγος, Τουρκομένης 1, Μυρίλος 1, Μαθιόπουλος 2, Αλμύρας 1, Καστρινάκης, Αμπαζής, Δευτεραίος, Βασιλόπουλος, Μπιτσάκος 4, Σφηκάκης, Εγνατιάδης, Ορφανουδάκης