ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Μια νίκη και μία ήττα για τον Σγουρόπουλο

Μόνο σε ατομικό επίπεδο έφερε ικανοποίηση για τον Γιάννη Σγουρόπουλο η συνέχεια των υποχρεώσεών του στην 1η εθνική κατηγορία επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Γερμανίας.

Σήμερα η ομάδα του, η Γκρενζάου, έδωσε ακόμη έναν αγώνα και υπέστη άλλη μία ήττα, που τη διατηρούν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Ο ίδιος ο 20χρονος πρωταθλητής Ευρώπης όμως, παρουσιάστηκε βελτιωμένος, πρόσθεσε μία νίκη στο ενεργητικό του.
Ο Σγουρόπουλο κατέβαλλε τον Ρουμάνο συνομήλικό του Ράρες Σίπος με 3-1 σετ (11-7, 13-11, 4-11, 11-4). Ο Σίπος είχε αναδειχτεί το 2014 πρωταθλητής Ευρώπης στο απλό παίδων, ενώ με τον συμπαίκτη του Σγουρόπουλου, τον Πλετέα, είναι σημερινός πρωταθλητής Ευρώπης στο διπλό ανδρών under 21 και δευτεραθλητής Ευρώπης στο διπλό παίδων το 2014 και το 2015.
Ματς-πρόκληση ήταν το επόμενο για τον Σγουρόπουλο, όχι μόνο γιατί είχε την ευκαιρία να χαρίσει την πρώτη φετινή νίκη στην ομάδα του, αλλά και γιατί αντιμετώπισε έμπειρο και πολύ σπουδαίο αθλητή. Τον Βραζιλιάνο Τσουμπόι, ο οποίος πήρε μέρος τον Νοέμβριο στο παγκόσμιο κύπελλο, αλλά και στο σόου με προσκλήσεις WTT Μακάο. Ο Σγουρόπουλος ήταν σταθερά καλός, πίεσε από την αρχή και προηγήθηκε με 2-1 σετ. Δέχτηκε την ισοφάριση με οριακή διαφορά και στο καθοριστικό «κόντρα» σετ δεν μπήκε δυνατά και του στοίχισε το κακό ξεκίνημα. Έμεινε πίσω με 1-5, πλησίασε στο 4-6, όμως δεν μπόρεσε να φτάσει στην ανατροπή (9-11, 11-5, 11-8, 9-11, 7-11).