ΤΖΟΥΝΤΟ

Μία νίκη, τρεις ήττες στο γκραν σλαμ

Μια νίκη και τρεις ήττες ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων τζουντόκα σήμερα στο γκραν σλαμ που διεξάγεται στο Άμπου Ντάμπι. Ο Ηλίας Ηλιάδης ξεκινά την προσπάθεια του στα 90 κιλά αύριο.

της Βαρβάρας Ακριτίδου

Τη μοναδική νίκη για την ελληνική αποστολή σημείωσε στα 81 κιλά, ο Ρομάν Μουστόπουλος. Στον πρώτο του αγώνα χρειάστηκε 1:19 για να επικρατήσει με ίπον επό του Κινέζου Έρι. Στο δεύτερο αγώνα χρειάστηκε η… παράταση για να ηττηθεί τελικά με περισσότερες παρατηρήσεις, απο τον Ολλανδό Ντε Βιτ.
Στην ίδια κατηγορία, ο Αλέξης Ντανατσίδης κληρώθηκε με τον ιδιαίτερα φορμαρισμό Βούλγαρο Ιβάιλο Ιβάνοφ. Ο Έλληνας τζουντόκα ηττήθηκε με ίπον στο 3:54, ενώ ο Βούλγαρος έχει φτάσει μέχρι τον τελικό της κατηγορίας.
Στην τελευταία ελληνική συμμετοχή της ημέρας, η Ελισάβετ Τελτσίδου είχε ιδιαίτερα δύσκολη αποστολή απένταντι στην Ολλανδέζα Φράνσεν και τελικά ηττήθηκε με ίπον στο 1:28. Η Φράνσεν μέχρι τα μετάλλια.
Η ελληνική παρουσία ολοκληρώνεται αύριο με τον Ηλία Ηλιάδη στα 90 κιλά, να διεκδικεί θέση στο βάθρο, ξεκινώντας τους αγώνες του κόντρα στον Λιθουανό Κάρολις Μπαούζα.