ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Μόλβαλης: «Συνεχίζω δυναμικά για την Ολυμπιακή πρόκριση»

Ο νεαρός καταδύτης είχε την καλύτερη παρουσία στο γκραν πρι της Μαδρίτης όπου κατάφερε να πάρει την 6η θέση στον τελικό των 10μ και εξασφάλισε την παρουσία του στο τουρνουά που θα δοθούν οι τελευταίες Ολυμπιακές προκρίσεις.

Θυμίζουμε ότι ο Νίκος Μόλβαλης πέρασε στον ημιτελικό ως 10ος με 316.25 βαθμούς, στη συνέχεια προκρίθηκε στον τελικό ως 2ος στο Α γκρουπ του ημιτελικού με 380.85 βαθμούς. Το δεύτερο από τα 6 άλματα του στον τελικό δυστυχώς δεν πήρε βαθμούς και για αυτό δεν κατάφερε να διεκδικήσει μετάλλιο (το χάλκινο κρίθηκε στους 352.25 βαθμούς) και ολοκλήρωσε στην 6η θέση με 282.25 βαθμούς. Με τους 380.85 βαθμούς του ημιτελικού όμως έπιασε το όριο των 370β και εξασφάλισε από νωρίς θέση στο Diving World Cup του Τόκιο όπου θα δοθούν οι τελευταίες θέσεις για τους Ολυμπιακούς. Ο ίδιος δήλωσε τα εξής στο Sportsfeed: «Ξεκίνησα πολύ καλά τους αγώνες με τα προημιτελικά και τον ημιτελικό όμως στον τελικό είχα αυτή την ατυχία λόγω κούρασης και πίεσης από όλη την μέρα. Ήταν τρεις αγώνες την ίδια μέρα ο ένας μετά τον άλλον και λογικό ήταν να υπάρχει κούραση στο τέλος. Παρόλα αυτά είμαι πολύ ευχαριστημένος που κατάφερα να μπω στην εξάδα και να πιάσω τα όρια για το τουρνουά Ολυμπιακής πρόκρισης τον Απρίλιο στο Τόκιο. Κάθε αγώνας είναι μια εμπειρία και αυτός ήταν από τις μεγαλύτερες εμπειρίες που έχω πάρει. Μαθαίνουμε συνέχεια και προσπαθούμε για το καλύτερο πάντα. Συνεχίζω δυναμικά για τον μεγάλο στόχο που έχω, δηλαδή την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο».

Να σημειωθεί ότι ο Μόλβαλης μαζί με τους Τσιρίκο και Αυθίνο πήγαν από τη Μαδρίτη απευθείας στο Ροστόκ της Γερμανίας για τους αγώνες που θα γίνουν εκεί 20-23 Φεβρουαρίου.