ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Μπιτς Βόλεϊ: Στο 2ο γύρο των προκριματικών Βίκυ, Πένυ

Η Εθνική ομάδα μπιτς βόλεϊ έκανε περίπατο στον 1ο γύρο των προκριματικών στα τελικά του World Tour στη Ρώμη.

Του Δημήτρη Τυχάλα

Οι Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη επικράτησαν με 2-0 (21-12, 21- ) των Ελβετίδων Μπέμπνερ, Βεργκέ-Ντιπρέ κα πλέον απέχουν μια νίκη από το κυρίως ταμπλό.

Η νίκη για την ελληνική ομάδα ήρθε πολύ εύκολα με την Πένυ Καραγκούνη να κάνει απίστευτη εμφάνιση καθώς οι Ελβετίδες δεν μπορούσαν να περάσουν από το μπλοκ της και ήταν ασταμάτητη σε σερβίς και επίθεση… Στο πρώτο σετ η Εθνική βρέθηκε πίσω με 5-7, αλλά προσπέρασε με 8-7 κι εκεί πάτησε γκάζι με το σκορ να ξεφεύγει (12-9, 15-10).

Στο β’ σετ το 2-2 έγινε 9-2 με την Καραγκούνη στο σερβίς για να προσπαθήσουν οι  Ελβετίδες για την ανατροπή (από 15-7 μείωσαν σε 15-10 και είχαν κόντρα επίθεση), αλλά γρήγορα η διαφορά άνοιξε και πάλι (19-10) για να κλείσει το σετ με ένα ακόμη μπλοκ της Καραγκούνη.

Η Εθνική θα αντιμετωπίσει στο 2ο γύρο μια ομάδα Μουρακάμι, Ισί και Κάχο, Ρέικα από την Ιαπωνία με τον αγώνα να ξεκινά στις 17:00.