ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Νέα ήττα για την Εθνική στο ευρωπαϊκό

Μετά την ήττα – αποκλεισμό από τη Γαλλία η Εθνικη ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης των ανδρών ηττήθηκε σήμερα και από την Κροατία στον αγώνα για τις θέσεις 5-8 του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Λουξεμβούργο.

Η ελληνική ομάδα έχασε 3-1 από τους Κροάτες και θα αγωνιστεί αύριο στις 11:00 κόντρα στην Ουκρανία για τις θέσεις 7-8. Ο Κώστας Βατσακλής άφησε εκτός τον ταλαιπωρημένο από τις ενοχλήσεις στον αστράγαλο Παναγιώτη Γκιώνη, ενώ και η Κροατία δεν είχε στην τριάδα τον κορυφαίο αθλητή της, τον Αντρέι Γκάσινα.
Απέναντι στην Κροατία ο Κώστας Βατσακλής παρέταξε τους Παπαγεωργίου, Κρεάνγκα και Σγουρόπουλο και είχε επίσης στον πάγκο τον Τάσο Ρηνιώτη. Στη θέση 1 τοποθετήθηκε ο Παπαγεωργίου (νούμερο 69 στην τρέχουσα ευρωπαϊκή κατάταξη), ο οποίος σημείωσε και τη μοναδική νίκη στην αρχή του ματς. Κατέβαλλε με 3-0 σετ τον Φιλίπ Σίπιν (Νο 148).
Στη συνέχεια έδωσε το δεύτερο παιχνίδι του στη διοργάνωση ο Καλλίνικος Κρεάνγκα (δεν είναι στους τελευταίους πίνακες αξιολόγησης). Αντιμετώπισε τον ανερχόμενο Τόμισλαβ Πουκάρ, ο οποίος είναι ο δεύτερος Κροάτης στον πίνακα αξιολόγησης (Νο 44) και ηττήθηκε με 3-1.
Πραγματικά αμφίρροπο ήταν το τρίτο στη σειρά ματς. Ο Γιάννης Σγουρόπουλος (Νο 140) συνάντησε τον Τόμισλαβ Κολάρεκ (Νο 113) και κάμφθηκε με 3-2 και όλα τα σετ, πλην του τελευταίου, να λήγουν με οριακή διαφορά.
Εξίσου ρευστά μέχρι το τέλος ήταν τα πράγματα και στο επόμενο ματς, όπου αναμετρήθηκαν Παπαγεωργίου και Πουκάρ. Ο αρχηγός της εθνικής μας βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, ισοφάρισε ισάριθμες και λύγισε στο τέλος όταν του έφυγε με κάποιους σερί πόντους ο Κροάτης.