ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Νέα ήττα για την Εθνική στο Βέλγιο

Ακόμα μία ήττα πρόσθεσε στο παθητικό της η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών που ηττήθηκε στο Λουβέν από το Βέλγιο 33-28 για τα προκριματικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος 2019.

Η ελληνική ομάδα για 25 λεπτά έδειξε ότι μπορεί να κοντράρει το Βέλγιο και να κάνει την έκπληξη παίρνοντας τη νίκη. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη του πρώτου 25λεπτου με τους Βέλγους να καθαρίζουν το παιχνίδι κρατώντας τους Έλληνες διεθνείς μακριά από την εστία τους για εννέα λεπτά κάνοντας το σκορ 24-17. Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλύτερο με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τα έντεκα γκολ. Προς το τέλος οι Βέλγοι έκαναν αρκετές αλλαγές για να καταφέρει οι Εθνική να μειώσει στο τελικό 33-28.
Στο άλλο παιχνίδι του 5ου προκριματικού ομίλου, η Τουρκία νίκησε την Ολλανδία 30-27.
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 6-8, 10-9, 14-13, 20-16 (ημχ.), 22-16, 25-17, 28-19, 31-21, 31-23, 33-28
ΒΕΛΓΙΟ (Γερίμ Σιλά): Λέτενς, Ουμς 1, Σπούρεν 2, Τ. Μπολέρς 4, Ντέβις, Καουβενμπέργκς, Ρόμπινς 5, Ντενέρ, Καντέ, Ντανς 2, Νέβιλ, Κετζιορά 8, Βάνκοσεν, Ν. Μπολέρς 5, Κεριμί 3, Ντε Μπέλε 3.
ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Κωστακίδης 1, Μωραϊτης, Λαδάκης, Μυλωνάς 2, Μάλλιος 5, Λοίζος 1, Κρητικός 4, Μπουκοβίνας, Δομπρής 3, Τζηράς 1, Ιωάννου 4, Δέσπος, Παπαδιονυσίου 4, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 2, Ζαμπούνης 1.
Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 3/4-3/7