ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Νέος θρίαμβος για Βίκυ, Πένυ και πρόκριση στους 16!

Με μια απίθανη ανατροπή Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη νίκησαν με 2-1 τις Κινέζες Λιν, Ζανγκ και προκρίθηκαν στις «16» του τουρνουά των 3 αστέρων στο Σίδνεϊ.

Η Εθνική ομάδα πρόσθεσε μια ακόμη σπουδαία νίκη (συνεχίζοντας το αήττητο σερί που ξεκίνησε στην Καμπότζη και πλέον έχει φτάσει στις 9 νίκες), σε ένα ματς που πήγε να στραβώσει αρκετές φορές, αλλά αυτά τα κορίτσια απέδειξαν για μια ακόμη φορά ότι έχουν μέταλλο!
Το πρώτο σετ ήταν λίγο… τρελό με την Εθνική να ξεκινά εξαιρετικά (3-0, 5-2), αλλά οι Κινέζες γρήγορα ισορρόπησαν (5-5), προσπέρασαν (6-7) και ξέφυγαν με 7-10 για να απαντήσουμε προσωρινά (12-11) καθώς αυτό ήταν το τελευταίο μας προβάδισμα. Οι Λιν, Ζενγκ ξέφυγαν 12-14 και στο 17-18 έτρεξαν ένα σερί για να πάρουν το πρώτο σετ με 17-21.
Το σκηνικό άλλαξε στο β’ σετ όταν το 0-2 των Κινέζων έγινε 3-2 από τις Βίκυ, Πένυ, οι οποίες με συνολικό σερί 7-2, προηγήθηκαν με 7-4 και διατήρησαν σταθερά αυτή τη διαφορά φτάνοντας και στο στο 17-13. Εκεί όμως κολλήσαμε και το σκορ έγινε 17-16.
Η αίσθηση του θρίλερ όμως έσβησε αμέσως καθώς ξεφύγαμε εκ νέου με 20-16 και στο δεύτερο σετ πόιντ το σετ έκλεισε στο 21-17.
Η εκκίνηση μας όμως στο τάι μπρέικ ήταν η χειρότερη δυνατή καθώς οι Κινέζες προηγήθηκαν με 0-3 για να φτάσουν και στο 2-6, ωστόσο εκεί βγήκε η αντίδραση από Βίκυ, Πένυ που μείωσαν σε 5-6 και κατάφεραν λίγο αργότερα να ισοφαρίσουν σε 8-8 και να προηγηθούν με 9-8 μετατρέποντας τον αγώνα σε πραγματικό θρίλερ…
Οι Κινέζες ισοφάρισαν 9-9, όμως εκεί η Εθνική έδωσε το τελειωτικό χτύπημα καθώς έτρεξε ένα απίστευτο σερί 6-0 με την Αρβανίτη στο σερβίς και έφτασε στο 15-9 που της έδωσε το εισιτήριο για τις 16 καλύτερες ομάδες του τουρνουά και αρκετό χρόνο για ξεκούραση!
Τώρα απομένει η κλήρωση για να μάθουν τον αντίπαλο τους με τον επόμενο αγώνα τους να διεξάγεται το πρωί της Παρασκευής (07:30 ή 08:30 αναλόγως την κλήρωση που θα έχουν).