ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Νίκες για ΑΕΚ και Διομήδη

Με τις νίκες της ΑΕΚ και του Διομήδη επί ΓΣ Καματερού και Φοίβου Συκεών ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος στη χάντμπολ πρεμιέρ.

Εύκολα η ΑΕΚ
Μία εύκολη νίκη σημείωσε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ όπου υποδέχθηκε την ομάδα του ΓΑΣ Καματερού, την οποία και νίκησε 34-16. Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε από πολύ νωρίς να αποκτήσει μια διαφορά πέντε γκολ με σκορ 7-2 και έναν Λόκεν σε πολύ καλή μέρα.
Η ομάδα του Καματερού προσπάθησε να βρει λύσεις στα αμυντικά της προβλήματα, χωρίς αποτέλεσμα με την Ένωση να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διαφορά δέκα γκολ και το σκορ στο 16-6.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε με την ίδια ταχύτητα στο ματς και κατάφερε να πάρει διαφορά 15 γκολ, κάνοντας το σκορ, 23-8 με τον Λόκεν να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό.
Τα πεντάλεπτα 3-1, 6-2, 10-3, 13-5, 14-5, 16-6 (ημχ.), 19-7, 23-10, 26-11, 30-14, 31-14, 34-16
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός) Νικολαΐδης 7, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος, Γεωργιάδης, Χόγκας 1, Ζαμπούνης 3, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Λόκεν 10, Δομπρής 6, Βαμβακάς 2, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 3, Μυλωνάς 2
ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ (Παναγιώτης Μεσσήνης) Σαμαράς 1, Λαδάκης 2, Σκορδιάνος 1, Μπαλάσκας, Καμπουράκης 2, Μελετάκος 1, Ακάλεστος 4, Πιτερός, Αργυριάδης 1, Κλεώπας, Μιμίκος 2, Μπούτος 2, Βορύλλας, Κότσιρας, Κουρέτα, Βλαχοθανάσης.
Δίλεπτα: 5-3 Πέναλτι: 1/2-3/4

Τρίτος ο Διομήδης
Το τέλος του πρώτου γύρου στη χάντμπολ πρεμιέρ, βρίσκει το Διομήδη στην τρίτη θέση μετά το διπλό που σημείωσε σήμερα στη Θεσσαλονίκη επικρατώντας επί του Φοίβου Συκεών 29-23.
Η ομάδα του Άργους κατάφερε από την αρχή του αγώνα να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να αυξάνει τη διαφορά σταδιακά για να φτάσει στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου να προηγείται με πέντε γκολ διαφορά (10-15).
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ακόμα πιο δυνατά και στην ουσία τελείωσαν το παιχνίδι νωρίς αφού η διαφορά δεν έπεσε από το +6.
Τα πεντάλεπτα 2-3, 2-4, 3-6, 6-9, 8-13, 10-15 (ημχ.) 11-18, 13-21, 16-23, 18-24, 19-25, 23-29
ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Δημήρτρης Πελεκίδης) Πίτσιος 4, Μέτσης 4, Καβουσανάκης 2, Μπαλαμός 2, Κεχαγιάς, Παπαδόπουλος Π. 1, Δεληζάνος 2, Μπόσκος 1, Κύρτσιος, Μαρκατάτος, X. Παπαδόπουλος, Μανωλούδης 2, Πατσιάς 1, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 3, Χατζηβακαλέλης 1.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης) Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσάνης 2, Κρεμαστιώτης 2, Σμυρνιώτης, X. Αργυρού 2, I. Αργυρού 6, Χειβιδόπουλος 1, Μάρκοβιτς 3, Μπεκιάρης, Τσάτσας, Μούγιτς, Γιόσμου 6, Άρσιτς, Δάσκαλος 6.
Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/5-0/3