Νίκες με ανατροπή για Απόλλωνα και ΑΝΟΓ

Απόλλων Σμύρνης και ΑΝΟΓ πήραν τις πρώτες νίκες της 10ης αγωνιστικής, στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης στην Α1 ανδρών.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Με 14-12 ο Απόλλων Σμύρνης πέτυχε μια εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο τον Υδραϊκό στον Άλιμο, κάνοντας την ανατροπή στα δύο τελευταία οκτάλεπτα. Ο Απόλλωνας βρέθηκε να χάνει με 8-5 στο ημίχρονο όμως στην τρίτη περίοδο ήταν καταιγιστικός και με 5 γκολ έναντι ενός, πήρε το προβάδισμα το οποίο και του χάρισε τη νίκη. Έτσι, συγκέντρωσε 24 βαθμούς και βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Οκτάλεπτα: 3-1, 5-4, 1-5, 3-4
ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Γαλανόπουλος, Κόχειλας 1, Γούρας, Κοκκινάκης, Χατζηκυριακάκης 1, Πρέκας 1, Μπλάνης, Αλευρόπουλος, Αργυρόπουλος Κ., Παπασηφάκης 2, Τσαχειλίδης 1, Καπετανάκης, Πωλογεώργης, Όμπερτ 3, Ίρβινγκ 3.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Μπάντερ – Νάσερ, Μητρόπουλος, Γραμματικός, Μοσκόφ 6, Μπεριστιάνος, Παπαδόπουλος Γεώργ., Καρούντζος 1, Παπαγεωργίου 2, Δερμιτζάκης Δ., Χαραλαμπόπουλος 5, Βιτέλλας, Τρόβας, Λουπάκης, Μπαμπανίκας.

Ανατροπή και ο ΑΝΟ Γλυφάδας, 14-11 τον ΝΟ Χανίων
Στην 5η θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο ΑΝΟΓ, μετά την εντός έδρας νίκη του απέναντι στα Χανιά στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας. Μετά το ημίχρονο, και ενώ βρίσκονταν 3 γκολ πίσω από τα Χανιά (5-8), οι παίκτες του Δημήτρη Μάζη ανόρθωσαν ανάστημα και με 4-1, 5-2 πήραν μια σημαντική νίκη.
Οκτάλεπτα: 3-4, 2-4, 4-1, 5-2
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Δημήτρης Μάζης): Γαβαλάς Θ., Τζελάτης, Παπούκας 5, Μαυρωτάς Λ., Τρας Κάιλ 2, Περόπουλος, Μπραΐμης 2, Τρας Μάικλ, Χατζηγούλας 2, Φωτόπουλος, Νιαρχάκος, Αλβέρτης 3, Κουρούβανης Ν., Γαλάνης, Λεμπέσης.
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Αποστολάκης, Σαρτζετάκης, Νάστραν 2, Φωκάς 1, Μπατάκης 1, Βουλγαράκης 1, Χαριτάκης 4, Μπαριωτάκης, Κατσουλάκης, Αγιωργούσης 2, Μαζοκοπάκης, Παπαδάκης Σ.