ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Νίκη για την Εθνική επί της Ιταλίας στα 4 δευτερόλεπτα

Μετά τη χθεσινή ισοπαλία (27-27) η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών επικράτησε σήμερα επί της Ιταλίας στη δεύτερη φιλική αναμέτρηση, με τον Μάλλιο να σκοράρει τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και να κάνει το 28-27.

H ελληνική ομάδα δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με έξι τέρματα (13-19) μετά από σερί της ιταλικής ομάδας 6-0. Στην επανάληψη όμως, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού παρουσίασε διαφορετικό πρόσωπο. Η Εθνική βελτίωσε την άμυνα της και με επιμέρους σκορ 6-1 κατάφερε να φτάσει το παιχνίδι στο γκολ (19-20). Οι Ιταλοί είχαν την απάντηση και με δικό τους σερί 5-2, έκαναν το 21-25 στο 48:20. Τελικά οι παίκτες της Εθνικής κατάφεραν να φτάσουν το παιχνίδι στην ισοπαλλια (27-27) στο 57:40 και στο 59:56 να παίρνει τη νίκη (28-27) με γκολ του Μάλλιου.
Τα πεντάλεπτα 1-0, 5-3, 8-8, 9-11, 13-14, 13-19 (ημχ.), 16-19, 19-20, 20-23, 22-25, 25-27, 28-27
ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός) Κωστακίδης 5, Μωραΐτης, Μπασμαλής 3, Λαδάκης, Μυλωνάς 2, Μάλλιος 6, Λοΐζος, Κρητικός 3, Ανδρέου 2, Δομπρής, Τζηράς 4, Ιωάννου, Δέσπος, Παπαδιονυσίου 3, Αραπακόπουλος, Καραμπουρνιώτης, Ζαμπούνης, Κοτανίδης, Καλόμοιρος
ΙΤΑΛΙΑ (Ρικάρντο Τριλίνι) Ποστόνια, Στάρσεβιτς 1, Βεντούρι, Μαϊόνε, Τούρκοβιτς 5, Πιβέτα 1, Ντ’ Αντίνο, Έμπνερ, Σαβίνι 1, Φόβιο, Μπουλτζαμίνι 1, Μορέτι 7, Νταπιράν 1, Βόλπι 3, Παρισίνι 2, Σκάταρ 4, Λουτσιάνο 1
Δίλεπτα: 3-4 Πέναλτι: 2/2