Νίκη για Εθνικό, εύκολα ο Ολυμπιακός

Οι δύο ομάδες του Πειραιά, Εθνικός και Ολυμπιακός, αναδείχθηκαν νικήτριες στα τελευταία παιχνίδια της 10ης αγωνστικής, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης στην Α1 ανδρών.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Με 9-8, ο Εθνικός πήρε τη νίκη από τον ΠΑΟΚ μέσα στο Παπαστράτειο. Οι Πειραιώτες είχαν συνεχώς προβάδισμα στην αναμέτρηση αφού από το πρώτο οκτάλεπτο προηγούνταν με 2 γκολ. Στην τελευταία περίοδο οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν με 8-8 όμως το γκολ του Παπαδόγκωνα ήταν σωτήριο για τον Εθνικό και τους έδωσε τη νίκη.
Οκτάλεπτα: 4-2, 2-2, 2-2, 1-2
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Θαλασσινός 2, Τεσάνοβιτς 1, Κουτσιαλής 2, Τοράκης, Παπαδόγκωνας 1, Χονδροκούκης, Πρωτοψάλτης 1, Λιαπάκης 2, Καραβιώτης, Κατσαγούνος Δ., Μπέλεσης, Ξυλούρης.
ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Γρηγοριάδης, Σαρησάββας, Λέκιτς 1, Προσινικλής Ν. 1, Κεχαλάρης 1, Καλαϊτζής 2, Παυλίδης, Παπάκος, Προσινικλής Π., Μπλάζεβιτς 1, Αντιβαλίδης, Νικολαΐδης Ιωάν., Βοζίκης, Μουρατίδης 1.

Ξανά νικητής ο Ολυμπιακός, 7-11 τον Πανιώνιο
Παίρνοντας το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα από την έδρα του Πανιωνίου και συνεχίζει να είναι μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας.
Οκτάλεπτα: 1-4, 1-2, 4-2, 1-3
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Καζάζης, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ 1, Καρακάσης, Δημακόπουλος, Γιαννόπουλος, Αλεξίου 1, Γαβαλάς Σ., Βέκκος 1, Δήμου Δ. 4, Στάθας, Δούκας, Μπουζαλάς.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Μπουλιούμπασιτς 1, Δερβίσης 2, Κάκαρης, Μουρίκης 1, Γούνας 3, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Ζιβογίνοβιτς, Χαλυβόπουλος Ιπ., Χαλυβόπουλος Αρ. 1.