Νίκη για τον Ολυμπιακό στην ευρωλίγκα

Σούπερ αρχή έκανε ο Ολυμπιακός στην ευρωλίγκα υδατοσφαίρισης γυναικών, παίρνοντας μια σχεδόν εύκολη νίκη με 13-8 από την ισπανική Μεντιτεράνι μέσα στο Παπαστράτειο, όντας καταιγιστικός από το πρώτο λεπτό.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Το σκορ για τις ερυθρόλευκες άνοιξε η Αλεξάνδρα Ασημάκη στο 2:55 και από εκεί και πέρα επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό στον αγώνα. Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν καθοριστικό για τη νίκη τους αφού επικράτησαν με 6-1 και ξεκίνησαν στην 4η περίοδο με προβάδισμα 7 γκολ, για να κάνουν σχεδόν ξεκάθαρο ποιος θα είναι ο νικητής. Βέβαια, στο τελευταίο οκτάλεπτο οι Ισπανίδες μπήκαν επιθετικά στον αγώνα στοχεύοντας στην ανατροπή, την οποία όμως δεν επέτρεψαν οι ερυθρόλευκες.
Επόμενος αγώνας για τις Πειραιώτισσες θα είναι αύριο, 30/11, απέναντι στην Ουγγρική Ντουναϊντσβάρος στις 18:30. Αν σημειώσει και αύριο νίκη, θα έχει πια εξασφαλίσει την είσοδό της στον προημιτελικό της διοργάνωσης.
Οκτάλεπτα: 3-1, 2-2, 6-1, 2-4
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Ελευθεριάδου 2, Κρίστμας 3, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Πλευρίτου Β.2, Δούλη 1, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1.
Μεντιτεράνι (Μαρκ Κόμας Ινγκλέσιας): Βιλάνοβα 2, Αϊμέριχ 5, Νταλμάζες Ζουρίτα 1.