Νίκη για τον Πανιώνιο

Ο Πανιώνιος νίκησε στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης το ΝΟ Χίου 8-5 για τη 19η αγωνιστική της Α1 πόλο των ανδρών.

Τυπικά φιλοξενούμενος ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στον αγώνα από την αρχή και προηγήθηκε με 3-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι Χιώτες ισοφάρισαν σε 3-3, αλλά οι κυανέρυθροι πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 4-3. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος διαχειρίστηκε το υπέρ του αποτέλεσμα και έφτασε στη νίκη και στους 23 βαθμούς, ενώ το συγκρότημα του Γιώργου Ντόσκα παρέμεινε στους 9 β. και την προτελευταία θέση.
Οκτάλεπτα: 0-2, 3-2, 1-1, 1-3.
ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντόσκας): Καρακούρος Ι., Μιμίδης Στ., Μιμίδης Μ., Σφηκάκης 1, Παππάς, Κουλιεράκης 1, Κανδιόγλου, Μαρουλάς, Κουρλιάφτης, Καλαργυρός 1, Καρακούρος Μ., Γκίλλας 2.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Κουκουνάς, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ 2, Δημακόπουλος 2, Νταλάπας 1, Βλατάκης, Πουρνάρας, Χέλμης, Φωταράς, Δήμου Δ. 3, Αναγνώστου, Τριανταφύλλου, Μπουζαλάς.

Να σημειώσουμε ότι για τη 19η αγωνιστική η αναμέτρηση ΝΟ Χανίων – Εθνικού Πειραία δεν γίνεται, λόγω αποχώρησης του ΝΟ Χανίων από το υπόλοιπο του πρωταθλήματος και, σύμφωνα με την προκήρυξη, το κερδίζει ο Εθνικός με 5-0, ενώ ο ΝΟ Χανίων μηδενίζεται στον συγκεκριμένο αγώνα και του αφαιρείται ένας (-1) βαθμός.