Νίκησε αλλά δεν έκανε παγκόσμιο ρεκόρ ο Μπεκέλε

O Kενενίσα Μπεκέλε ήταν ο νικητής στον αγώνα δρόμου των 25χλμ. που διεξήχθει στην Καλκούτα της Ινδίας, δίχως όμως να καταφέρει να πετύχει το στόχο του που ήταν η κατάρριψη του παγκόσμιου ρεκόρ.

O σπουδαίος Αιθίοπας δρομέας, προσπάθησε να καταρρίψει το ρεκόρ που είχε κάνει το Ντένις Κιμέτο τρέχοντας το 2012 στο μαραθώνιο του Βερολίνου. Τότε ο Κενυάτης είχε κάνει τα 25χλμ. σε 1:11:18 το οποίο είναι και το παγκόσμιο ρεκόρ. Αυτό κυνήγησε στην Καλκούτα ο Μπεκέλε, που όμως ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 1:13:49. Επίδοση αρκετή για να καταρρίψει το ρεκόρ διαδρομής (1:17:16) και να του δώσει και τη νίκη. Πίσω από τον 35χρονο Αιθίοπα τερμάτισε ο Τσεγκάι Τουεμάι από την Ερυθραία κάνοντας 1:14:29 και στην τρίτη θέση ο Αγκουστίνο Σουλά από την Τανζανία με 1:14:42.