Ιταλία: Νίκησε η Βερόνα, εμφανίστηκε κι ο δεύτερος Ενγκαπέ!

Η Βερόνα (εκτός αποστολής ο Τζούριτς που μπαίνει στην τελική ευθεία για να επιστρέψει) νίκησε με 3-1 στην Μόντσα και συνεχίζει τη μάχη με την Τρεντίντο για τη 4η θέση, η Καστελάνα γνώρισε νέα ήττα κι η Περούτζια εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο επικρατώντας στο ντέρμπι της Λούμπε.

Η Βερόνα έκανε τα εύκολα δύσκολα στο δ’ σετ όταν το 12-16 έγινε 17-18, αλλά πήρε το τρίποντο κι είναι ισόβαθμη με την Τρεντίνο που νίκησε στο ένα ντέρμπι την Πιατσέντζα με 3-0.
Κακή εμφάνιση από την Καστελάνα, κακή εμφάνιση κι από τον Τζιουμάκα (σε 2 σετ είχε 3 πόντους με 2/13 επ., 1 άσο) και ήττα από την Πάντοβα, ενώ στο μεγάλο ντέρμπι που διεξήχθη το Σάββατο η Λούμπε πήρε το πρώτο σετ στην έδρα της Περούτζια, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Μπερνάρντι επικράτησε σχετικά εύκολα και πλέον είναι στο +7 κι αγκαλιά με την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.
Η Ραβέννα με 13 άσους και 10 μπλοκ έκανε πάρτι στο ματς με την Λατίνα κι είναι εντός πλέι οφ, όπως και το Μιλάνο που νίκησε στην Σόρα με 65% στην επίθεση, αλλά στο ματς της Μόντενα με την Βίμπο είχαμε την αποκάλυψη του Σουάν Ενγκαπέ! Του μικρότερου αδερφού του Έρβιν, ο οποίος μέχρι χθες είχε παίξει 10 σετ σε 9 αγώνες και είχε 3 πόντους και στον αγώνα με την Βίμπο σε 4 σετ είχε 20!!! Ο 26χρονος Γάλλος πήρε την θέση του Ούρναουτ κι έκανε δίδυμο με τον Βαν Γκάρντερεν , οδηγώντας την ομάδα του Στόιτσεφ στην ανατροπή (από 0-2 σε 3-2).