Νίκησε και ελπίζει ο ΠΑΟΚ

H ομάδα βόλεϊ των ανδρών του ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 σετ την Σασταμάλα στην Πυλαία για την 6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων στο τσάμπιονς και ελπίζει σε πρόκριση αν ηττηθεί μία εκ των Σαμόντ και Μπερλίν από την Σκρα Μπελχάτοφ και Γιαστρέμπσκι Βιέγκελ αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Δικέφαλο να είναι αρκετά ορεξάτος και παίρνει αυτός με επιθέσεις του Κουμεντάκη και του Ουσίκοφ το προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-5. Οι Φινλανδοί κατάφεραν και ισοφάρισαν στο σκορ (9-9, 12-12) με μπροστάρηδες τους Σίβουλα και Κούναρι και κατάφεραν τελικά να πάρουν το σετ με 22-25.
Το δεύτερο σετ είχε την ίδια εξέλιξη αλλά με ανάποδη κατάληξη. Οι Φινλανδοί βρέθηκαν με 15-16 αυτοί μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ αλλά οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι αφυπνίστηκαν, βελτίωσαν σε μεγάλο βαθμό την υποδοχή και την επιθετική τους λειτουργία με τον Κουμεντάκη σε θέση οδηγού και να δίνει με προσωπικούς του πόντους την ισοφάρισε των σετ με 25-22 στην ομάδα του.
Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε πολύ καλά, καθώς βρέθηκε πίσω με 1-4, αντέδρασε όμως και ισοφάρισε (5-5, 7-7) με επιθέσεις του Ουσίκοφ και Πελεκούδα, μένοντας πίσω στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 7-8. Χάρις σε τρεις συνεχόμενους πόντους του Τακουρίδη, ο Δικέφαλος πέρασε μπροστά στο σκορ που δεν το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο γιατί έμεινε πίσω στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με 14-16. Οι πρωταθλητές Ελλάδας πάτησαν γκάζι μέχρι τέρμα, διατήρησαν μια διαφορά ασφαλείας τεσσάρων πόντων (21-17, 22-18, 24-20) και με ένα επιθετικό κρεσέντο των Ουσίκοφ-Σαφράνοβιτς έκαναν το 25-20 και πέτυχαν την ανατροπή στα σετ.
Στο τέταρτο σετ, υπήρξε μια ισορροπία στην αρχή, αλλά χάρις σε πόντους από τους Κουμεντάκη και Πελεκούδα, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-7. Η Σασταμάλα αντέδρασε στη συνέχεια και με έναν άσσο και επιθέσεις των Κούναρι-Σίβουλα-Καούρτο βρέθηκε αυτή μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ (13-16). Αργότερα, ο Δικέφαλος αρχικά ισοφάρισε (17-17), μετά πέρασε σε θέση οδηγού με δυο συνεχόμενους άσσους από τον Κουμεντάκη, τους Σαφράνοβιτς και τον εκπληκτικό Τακουρίδη στο μπλοκ έκανε το 25-20 και πανηγύρισε την πολυπόθητη νίκη απέναντι στους πρωταθλητές Φινλανδίας.