Νίκησε και τον Γκόμεζ

Τη 14η νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε εκτός έδρας επί της Χαλκίδας του Γκόμεζ, με 3-0 σετ, στον τρίτο αγώνα που κλήθηκε να δώσει μέσα σε έξι μέρες.

Ο ΠΑΟΚ με τον Τερζή στην πάσα και τους Γκιόν, Κουμεντάκη ακραίους μπήκε δυνατά στον αγώνα και με έμφαση στο σερβίς μπήκε από την αρχή στη θέση του οδηγού. Μετά το 8-4 ο δικέφαλος έπιασε εξαιρετικό ρυθμό στο σερβίς και με δύο μπλοκ πάνω στο Γκόμεζ έκανε συνολικό σερί 5-0 και εκτόξευσε τη διαφορά στο 13-7. Η απάντηση ήρθε από τον Μότα που με σερβίς αλλά και δύο κόντρες μείωσε για τον Ηρακλή 14-13. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα και με μπροστάρη τον Ουτσίκοφ ξέφυγε 19-15 και τελικά πήρε το σετ 25-20.
Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Ηρακλής μπήκε δυναμικά με προβάδισμα 8-4. Ο Γκόμεζ και ο Μότα αλλά και οι καλές άμυνες έδωσαν στον Ηρακλή το καλύτερο κομμάτι του στον αγώνα και κράτησε το προβάδισμα μεχρι το 18-16. Η επίθεση του Ουτσικοφ μείωσε σε 18-17 για τον ΠΑΟΚ. Ο Βούλγαρος πήγε και στη θέση του σερβίς όπου πήρε και άσσο ισοφαρίζοντας 18-18. Ακολούθησε μπλοκ των Πελεκούδα, Βάλκιερς και ο δικέφαλος προσπέρασε 19-18 και 20-19 με άουτ του Γκόμεζ. Ο Ηρακλής ισοφάρισε με τον Χαραλαμπίδη και προηγήθηκε 21-20 με το λάθος του Κουμεντάκη που κάρφωσε άντένα. Νέο λάθος του Ουτσίκοφ έφερε τον Ηρακλή μπροστά 22-20 αλλά ο Κολτσιάκης έχασε το σερβίς (22-21). Ο Γκόμεζ κράτησε το +2 (23-21). Ο Γκιόν μείωσε και ο Γκόμεζ αναδείχτηκε σε μοιραίο παίχτη της ομάδας του. Κάρφωσε άουτ (23-23) και στην επόμενη φάση δέχτηκε τριπλό μπλοκ ο Μότα (23-24). Ο Πεντράο ισοφάρισε αλλά Ουτσίκοφ με δύο επιθέσεις τελείωσε το σετ 26-24 για το 2-0 σετ.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και στο 3ο σετ και με σερί 3-0 ξέφυγε 6-3. Ο Ηρακλής δε μπόρεσε να ισοροπήσει την υποδοχή του για να γίνει απειλητικός και ο ΠΑΟΚ απλά δεν έκανε το χοντρό λάθος. Στα μέσα του σετ ο Τσολάκος πήρε τη θέση του Γκόμεζ, ο Ηρακλής έβγαλε καλές άμυνες και ακολούθησε μέχρι το 20-22. Ο Koυμεντάκης έκανε το 23-20. Ο Χαραλαμπίδης είχε ευκαιρία να μειώσει για τον Ηρακλή αλλά κάρφωσε άουτ (20-24) και ο αγώνας τελείωσε με επιθέσεις Γκιόν και Κουμεντάκη.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 24-26, 20-25)
ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης) Χαραλαμπίδης 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ), Δεληπρίμης 6 (6/13 επ, 35% υπ -10% άριστες), Γκόμεζ 11 (10/26 επ, 1 άσσος), Μότα 6 (2/13 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ -32% άριστες), Γκελίνσκι 1 (1/2 επ), Πεντράο 12 (10/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ)/ Τσαδήμας (λ, 79% υπ -64% άριστες), Φραγκιαδάκης, Κολτσιάκης, Αδάμ, Τσολάκος 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ)
ΠΑΟΚ (Ρίτσι) Κουμεντάκης 17 (15/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ – 35% άριστες), Τερζής 1 (1/1 επ), Ουτσίκοφ 14 (10/22 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 2 (0/7 επ, 2 μπλοκ), Γκιόν 13 (10/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ -41% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 58% υπ -25% άριστες), Σακόγλου, Στίγγας, Βάλκερς.