Νίκησε τα προβλήματα

Παρά τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν από την αναστάτωση των τελευταίων ημερών, η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών νίκησε τη Ρουμανία στην πρεμιέρα των προκιματικών του παγκόσμιου λιγκ.

Η Εθνική επικράτησε επί της Ρουμανίας 15-8 στο κολυμβητήριο «Π. Καπαγέροφ», ξεκινώντας νικηφόρα την προσπάθεια της για πρόκριση στο παγκόσμιο λιγκ. Οι Έλληνες διεθνείς φρόντισαν από το πρώτο λεπτό να… κόψουν το βήχα στους… ανανεωμένους (με πολλούς νέους παίκτες) Ρουμάνους. Τρία γκολ από τους Γούνα, Βλαχόπουλο και Καπότση, έβαλαν την Εθνική μπροστά και με όπλο την εξαιρετική άμυνα, διατήρησαν την πρωτοπορία και αύξησαν τη διαφορά των τερμάτων.
Μόνο στη δεύτερη περίοδο κατάφεραν να απειλήσουν κάπως οι Ρουμάνοι, εκμεταλλευόμενοι τον παίκτη παραπάνω, αλλά οι Φουντούλης, Καπότσης και Γούνας φρόντισαν να κλείσουν το ημίχρονο δίνοντας στην Εθνική το… νταμπλ σκορ (8-4).
Η συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία, με τις δύο ομάδες να χαλαρώνουν για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με σκορ 15-8. Επόμενη αναμέτρηση της Εθνικής ομάδας, είναι με αντίπαλο τη Σλοβακία εκτός έδρας στις 9 Δεκεμβρίου.
Τα οκτάλεπτα 4-1, 4-3, 1-1, 6-3