Πολωνία: Νικητής ο Λεβαντσόφσκι στο πρωτάθλημα ανωμάλου

Στο εθνικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου της Πολωνίας έτρεξε και επικράτησε ο Μαρτσίν Λεβαντόφσκι, κατακτώντας τον πρώτο του τίτλο σε αυτό το πρωτάθλημα.

O πολλάκις πρωταθλητής Ευρώπης από την Πολωνία, Μαρτσίν Λεβαντόφσκι, έτρεξε στο πολωνικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου στη διαδρομή των 4χλμ και με 11:21 επικράτησε και πήρε τον πρώτο του τίτλο στο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου. Δεύτερος ήρθε ο Πάτρικ Κοζλόφσκι με 11:23 και τρίτος ο Ολιβιέρ Μουτβίλ με 11:27. Στη διαδρομή των 8χλμ ο Τόμας Γκρίτσκο κατέκτησε τον πέμπτο του τίτλο με 23:34, με τον Καμίλ Γιαστρζέμπσκι να τερματίζει δεύτερος με 23:45 και τον Μπλαζέχ Μπρζεζίνσκι με 24:16.
Στην κούρσα των γυναικών, στη διαδρομή των 6χλμ, η Αλεξάντρα Μπρζεζίνσκα ήταν η νικήτρια της διαδρομής με 20:03, μπροστά από την Άνα Μπάνκοφσκα με 20:22 και Βερονίκα Λιζάκοφσκα με 20:27. Στη διαδρομή των 4χλμ η Παουλίνα Κατσζίνσκα αναδείχθηκε νικήτρια με 12:42 και ακολούθησαν οι Μπεάτα Τόπκα με 12:45 και η Σίλβια Ιντέκα με 12:52.