Γύρος Ισπανίας: Νικητής του ετάπ ο Γκοντό, ντέρμπι η κορυφή

Ο Γάλλος Νταβίντ Γκοντό ήταν ο νικητής του ορεινού 11ου ετάπ του ποδηλατικού Γύρου της Ισπανίας, με το ντέρμπι για την κορυφή κατάταξης να συνεχίζεται.

Ο Γκοντό έδωσε μεγάλη μάχη με τον Ισπανό Μαρκ Σολέρ που επίσης έχει ειδικότητα στα ορεινά ετάπ και τελικά τερμάτισε σε 4:54:13 με τον Σολέρ να ακολουθεί τέσσερα δευτερόλεπτα αργότερα.
Το παιχνίδι της γάτας με το ποντίκι έπαιξαν οι προπορευόμενοι στη γενική κατάταξη, Πρίμοζ Ρόγκλιτς και Ρίτσαρντ Καραπάζ που μοιράζονται την κορυφή αλλά και ο Νταν Μάρτιν που ακολουθεί. Οι τρεις τους τερμάτισαν μαζί, 1:03 πίσω από το νικητή και έτσι δεν είχαμε καμία διαφοροποίηση στην πρώτη τριάδα της γενικής.
Ορεινό είναι και το αυριανό 12ο ετάπ πριν την ημέρα ξεκούρασης. Οι ποδηλάτες θα ξεκινήσουν από το Λαβιάνα και θα τερματίσουν μετά από 109,4 χιλιόμετρα στο Άλτο ντε Λανγκλίρου.