ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Μινσκ 2019: Νωρίς αποχαιρέτησε το ευρωπαϊκό ο Τσουμήτας

Ο Έλληνας τζουντόκα που αγωνίζεται στην κατηγορία βαρέων βαρών δεν κατάφερε να προχωρήσει περαιτέρω στη διοργάνωση.

του Παναγιώτη Βότση

Στον πρώτο του αγώνα για την πρόκριση στους «16» ηττήθηκε από το Σέρβο Ζάρκο Κουλούμ αφού δέχθηκε δύο βαζάαρι, τα οποία αντιστοιχούν σε ίπον. Στον επόμενο γύρο ο Κουλούμ ηττήθηκε κι αυτός από τον Ολλανδό Χενκ Γκρολ, με αποτέλεσμα να χάσει ο Τσουμήτας τη δυνατότητα διεκδίκησης μεταλλίου μέσω του ρεπεσάζ. Στον απογευματινό τελικό θα αναμετρηθούν για το χρυσό της κατηγορίας ο Γεωργιανός Γκούραμ Τουσισβίλι με το Ρώσο Ινάλ Τασόεφ, ενώ ο Γκρολ και ο Αζέρος Ουσάνγκι Κοκαούρι που ήταν οι χαμένοι των ημιτελικών θα παλέψουν για τα χάλκινα μετάλλια με τον Αυστριακό Στεφάν Χέγκι και τον Τσέχο Λούκας Κπράλεκ αντίστοιχα.

Θυμίζουμε ότι χθες ήταν ημέρα χαράς για το ελληνικό τζούντο καθώς ο Γιώργος Αζωίδης κατάφερε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 73κ., ενώ η Ελισάβετ Τελτσίδου και ο Αλέξιος Ντανατσίδης σταμάτησαν στο γύρο των «16» σε 70κ. και 81κ. αντίστοιχα.