Νταμπλ της Αιθιοπίας στον 1ο αγώνα ανωμάλου της σειράς IAAF

O Γκετανέ Μολά και η Σενμπερί Τεφερί ήταν οι νικητές του 14ου διεθνή αγώνα ανωμάλου δρόμου στο Αταπουέρκα της Ισπανίας, ο οποίος είναι ο πρώτος της χειμερινής σειράς της IAAF.

O Μολά έκανε την έκπληξη στον αγώνα των 9χλμ. των ανδρών καθώς στην εκκίνηση υπήρχαν πολύ δυνατοί αθλητές, όπως ο παγκόσμιος πρωταθλητής των 5.000μ. Μουκτάρ Εντρίς και ο παγκόσμιος πρωταθλητής Κ20 στον ανώμαλο δρόμο, Τζέικομπ Κιπλίμο. Ο αγώνας ξεκίνησε με σχετικά γρήγορο ρυθμό, καθώς μπροστά μπήκε ο Ισπανός Αντέλ Μεκάλ που ήταν 4ος στο παγκόσμιο του Λονδίνου στα 1.500μ. και έκανε πέρασμα 2:50 στο χιλιόμετρο. Οι δύο πρώτες στροφές της κυκλικής διαδρομής των 1.950 μέτρων είχαν πέρασμα σε 5:38 και 5:31 αντίστοιχα με τον Κιπλίμο να έχει αναλάβει να οδηγεί. Το 20χρονο από την Ουγκάντα ακολουθουσαν οι Άρον Κίφλε από την Ερυθραία, ο Μολά και δύο ακόμα δυνατά φαβορί. Ο Αγέκε Αγιαλό με τον Ιμανέ Μεργκά.
Τελικά στην τελική στροφή πο το πέρασμα ήταν 5:27, ο Μολά έμεινε με τον Κιπλίμο να μονομαχούν, με τον Αιθίοπα να κερδίζει κάνοντας 24:45 και τον Κιπλίμο να ακολουθεί με 24:46. Τρίτος ο Κίφλε με 24:54, ενώ ο Εντρίς ήταν 6ος με 25:11.
Στις γυναίκες (8χλμ. η διαδρομή) δεν υπήρξε έκπληξη. Η Σενμπερέ Τεφερί κέρδισε με 25:11 και την ακολούθησε η Μάργκαρετ Τσελίμο Κίμπεμποϊ με 25:21 και στην τρίτη θέση τη Άλις Άπροπ με 25:37.