ΤΖΟΥΝΤΟ

Ντανατσίδης: «Θέλω να παλέψω ακόμα καλύτερα στην Οσάκα»

Ο 26χρονος τζουντόκα πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα από την 1η θέση που κατέκτησε στο όπεν της Ωκεανίας και πλέον στοχεύει σε ανάλογες παρουσίες στις επόμενες διοργανώσεις.

του Παναγιώτη Βότση

Για το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο Περθ στην κατηγορία των -81κ. μπορείτε να διαβάσετε εδώ. Ο Αλέξης Ντανατσίδης στην σημερινή ανανεωμένη Ολυμπιακή κατάταξη της IJF βρίσκεται στην 18η θέση με 2640β. η οποία θα του έδινε με άνεση εισιτήριο για το Τόκιο αν αύριο έκλεινε η Ολυμπιακή πρόκριση. Η νίκη του στο όπεν της Ωκεανίας του έδωσε επιπλέον 700 βαθμούς και ήταν αυτή που τον ανέβασε εντός 20άδας, από την 25η θέση που βρισκόταν την προηγούμενη εβδομάδα. Να σημειωθεί ότι οι διοργανώσεις του τελευταίου 12μηνου της περιόδου πρόκρισης (21/5/2019-20/5/2020) είναι οι πιο σημαντικές γιατί έχουν υψηλό συντελεστή στη διαμόρφωση της τελικής βαθμολογίας.

Επόμενος σταθμός για τον ίδιο αλλά και για το Γιώργο Αζωίδη και την Ελισάβετ Τελτσίδου είναι το γκραν σλαμ της Οσάκα στις 22-24/11, η τελευταία μεγάλη διοργάνωση για το 2019. Εκεί θέλει να έχει ακόμα καλύτερη παρουσία ο Έλληνας αθλητής, όπως δήλωσε στο Sportsfeed: «Οι αγώνες πήγαν πολύ καλά σε αυτή τη διοργάνωση, άρχισα δύσκολα αλλά όσο πήγαινε ανέβαινα και πιο πολύ και έτσι ήταν πιο εύκολα μέχρι το χρυσό. Βρίσκομαι σε καλή κατάσταση αλλά θέλει πιο πολλή δουλειά, και για το γκραν σλαμ που ακολουθεί στην Οσάκα περιμένω από τον εαυτό μου να παλέψει καλύτερα από σήμερα προκειμένου να μπορέσω να πάρω κάποιο μετάλλιο».

Ο Ντανατσίδης, ο Αζωίδης και η Τελτσίδου δεν θα συμμετάσχουν τελικά στο προπονητικό καμπ που έπεται της διοργάνωσης και θα γυρίσουν αύριο κιόλας στην Ελλάδα, ώστε να προετοιμαστούν σε γνώριμα μέρη για τον επόμενο μεγάλο στόχο.