Connect with us

ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Ο ΑΓΣ Βύρωνας πρώτευσε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών

Published

on

Ο ΑΓΣ Βύρωνας πρώτευσε στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Ωραιοκάστρου. Ο σύλλογος του Βύρωνα κατέκτησε δύο χρυσά και ισάριθμα ασημένια μετάλλια, ενώ ακολούθησε ο ΑΣ Γαία Αλίμου (1-1-2). Στην τρίτη θέση ισοβάθμησαν Νέα Φλόγα (1-1-0) και Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης (1-1-0).

Στο αγωνιστικό κομμάτι η «χάλκινη» στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων το 2016, Φανή Τζέλη (ΣΟΑΤ Τρικάλων), έστω και στο παρα πέντε διατήρησε τον τίτλο της, επικρατώντας ακριβώς στην εκπνοή της Φαίδρας Καλτέκη με σκορ 8-6.
Το εφετινό πανελλήνιο πρωτάθλημα σημαδεύτηκε από μεγάλες εκπλήξεις και ανατροπές, φυσικό επακόλουθο της ραγδαίας ανάπτυξης που παρουσιάζει το άθλημα, ειδικά στις νεαρές ηλικίες και τη νέα φουρνιά αθλητών και αθλητριών που δείχνει… δόντια απέναντι σε αντιπάλους υψηλού επιπέδου.

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:
ΓΥΝΑΙΚΕΣ

46 κιλά
1. Ιωάννα Κουτσού (Δαναό Ωραιοκάστρου), 2. Μαρία Φεύγα (Άτλαντας Περιστερίου), 3. Φωτεινή Θεοχαρίδου (Αχιλλέας Αιγάλεω), 3. Μαρία Φλουτσάκου (Άτλαντας Περιστερίου)
49 κιλά
1. Άννα Γιακουμοπούλου (Κυπαρισσία), 2. Μαρία Ελένη Καραγιάννη (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Σταυρούλα Βαμβά (TKD Αιγάλεω), 3. Αποστολία Τσαντουκλα (Κουμγκάνγκ)
53 κιλά
1. Χριστιάννα Τυρολόγου (ΑΣ Βύρωνα), 2. Χριστίνα Πουσναρα (ΑΣ Ίριδα), 3. Αγνή Δανάη Χιώτη (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Ελένη Παπαγεωργίου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου)
57 κιλά
1. Φανή Τζέλη (ΣΟΑΤ Τρικάλων), 2. Φαίδρα Καλτέκη (Δίας Λάρισας), 3. Κυριακή Μάτου (Θεαγένης Καλλιθέας), 3. Ευαγγελία Αικατερίνη Ρεβύθη (Αίαντας Αγ. Δημητρίου)
62 κιλά
1. Φανή Νικολαίδου (ΑΣ Αθλητής), 2. Ιωάννα Σταυρούλα Δεσύλλα (ΑΣ Βύρωνας), 3. Φωτεινή Συριώτη (Ηρακλής Άνω Τούμπας), 3. Ελένη Βασιλειάδου (Ηρακλής Άνω Τούμπας),
67 κιλά
1. Αναστασία Δεληδημήτρη (Φωτιά), 2. Αθανασία Μητσοπούλου (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Μαρία Κουκουμέλου (Ένωση Αργολίδας), 3. Μαρία Ελένη Χαραλαμποπούλου (Δ. Υψηλάντης)
73 κιλά
1. Ασπασία Μούκα (Νέα Φλόγα), 2. Μαρία Οικονομοπούλου (ΣΓ Μεγάρων), 3. Ευγενία Σαρρή (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Αφροδίτη Αμερίδη (Αττική Δύναμη)
+73 κιλά
1. Γραμματική Χρηστίδου (Εορδαϊκή Δύναμη), 2. Μαρία Αράχοβα (ΓΑΣ Στόχος), 3. Αναστασία Μακράκη (Αμπελόκηποι), 3. Βάια Ντεμογιάννη (Ποσειδώνας Άνω Τούμπας)

ΑΝΔΡΕΣ
54 κιλά
1. Διονύσης Ραψομανίκης (ΑΣ Γαία), 2. Αριστείδης Κουτσός (Τόλμη Κιλκίς), 3. Σπυρίδων Δημισιάνος (Αίαντας Αγ. Δημητρίου), 3. Νίκος Γιαχαλής (Fight Club Πάτρας)
58 κιλά
1. Κωνσταντίνος Μπεκούλης (ΑΣ Βύρωνα), 2. Ελευθέριος Φακίνος (Αίανας Αγ. Δημητρίου), 3. Ιπποκράτης Εμμανουήλ Βαχαρίκος (Δύναμη Πατρών), 3. Ιωάννης Τσιπλικιάρης (Keumgang)
63 κιλά
1. Βασίλειος Θολιώτης (Χουαράνγκ Μαχητές), 2. Νικόλαος Καλαϊτσίδης (ΑΣ Βύρωνα), 3. Βλάσιος Πετρόπουλος (Αστραπή Πατρών), 3. Ευστράτιος Κετσετζίδης (Χουαράνγκ Μαχητές),
68 κιλά
1. Κωνσταντίνος Χαμαλίδης (Φίλιππος Αλεξάνδρειας), 2. Αλέξιος Τσόκανος (Έκρηξη Πατρών), 3.Κωνσταντίνος Ρούσσος (ΑΣ Γέρακας), 3. Χρήστος Αλεξόπουλος (Αστραπή Πατρών)
74 κιλά
1. Γεώργιος Ροδίτης (Αθλοφόρος Θεσσαλονίκης), 2. Σταύρος Τσιπούνης (ΑΣ Γαία), 3. Ηλίας Σωτηριάδης (Ταεκβοντό Μενεμένης), 3. Γρηγόριος Παναγιώτης Κασιδιάρης (Κουμγκάνγκ)
80 κιλά
1. Απόστολος Τεληκωστόγλου (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 2. Αθανάσιος Μπουντιούκος Σπιναρης (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης), 3. Βασίλειος Γκικαπέππας (Αίαντας Αγίου Δημητρίου), 3. Κωνσταντίνος Τσαούσης (ΑΣ Γαία)
87 κιλά
1. Νικόλαος Τζέλλος (Σαντορίνης Λέοντες), 2. Δημήτριος Αλεπλιώτης (ΑΣ Σάρισα), 3. Δημήτριος Μανωλόπουλος (ΑΣ Γαία), 3. Ευάγγελος Μπαλτζής (ΑΣ Πανοράματος)
+87 κιλά
1. Αθανάσιος Νικολαίδης (Αθλητική Κίνηση Αμπελοκήπων), 2. Ιωσήφ Διαμαντίδης (ΑΣ Νέα Φλόγα), 3. Ευδόξιος Κουκουνάς (Ηρακλής Άνω Τούμπας), 3. Παναγιώτης Ταπινος (Κίνηση Πατρών).

Advertisement

Advertisement

EDITORIAL

Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες