Ο Αρού πήρε το 5ο ετάπ, ο Φρουμ την κίτρινη φανέλα

Μετά τα όσα συνέβησαν στο 4ο ετάπ και με δύο από τα φαβορί να βγαίνουν off, η δουλειά του Κρις Φρουμ που θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Γύρος της Γαλλίας, έγινε πιο εύκολη.

Στο σημερινό 5ο ετάπ τβν 160,5 χιλιομέτρων ο πρωταγωνιστής ήταν ο πρωταθλητής Ιταλίας Φάμπιο Αρού ο οποίος 2,5 χιλιόμετρα πριν από τον τερματισμό αποφάσισε να κάνει το ξεπέταγμα πιάνοντας του όλους στον ύπνο. Ουδείς μπόρεσε να ακολουθήσει τον Ιταλό που κατάφερε πλέον να έχει νικηφόρα ετάπ και στους τρεις μεγάλους γύρους (Γαλλίας, Ισπανίας και Ιταλίας). Μάλιστα ο Αρού που είχε κερδίσει τη Βουέλτα (γύρος Ισπανίας) το 2015, δήλωσε μετά τον αγώνα ότι εμπνεύστηκε από τον συμπατριώτη του, Βιτζέντζο Νιμπαλί που είχε κερδίσει το ίδιο ετάπ το 2014 πήρε την κίτρινη φανέλα και την κράτησε μέχρι το Παρίσι. Το ίδιο ελπίζει να κάνει και ο Κρις Φρουμ που ολοκλήρωσε στην τρίτη θέση σήμερα και πήρε την κίτρινη φανέλα. Από το 2012 που η διαδρομή του Λα Πλανς Μπελ Φιλέ έχει μπει στο πρόγραμμα του γύρου, Μπράντλι Γουίγκινς και Βιτζέντζο Νιμπαλί πήραν πρώτη φορά την κίτρινη φανέλα σε αυτό το ετάπ και την κράτησαν μέχρι το τέλος. «Είμαι πολύ χαρούμενος που πήρα την κίτρινη φανέλα. Θα την υπερασπιστώ μέχρι τέλους. Αυτό είναι κάτι που ξέρω να το κάνω καλά« δήλωσε περιχαρής ο Φρουμ μετά τη λήξη του ετάπ που όμως περιμένει τα πράγματα να γίνουν πιο δύσκολα μόλις μπουν στο κομμάτι των βουνών.
Ο αγώνας συνεχίζεται αύριο με το έκτο ετάπ, το οποίο είναι διαδρομή 216 χιλιομέτρων από το Βεσούλ στο Τρουά.