Ο Ντρέσελ δεν έγινε Φελπς

Δίχως αμφιβολία ο σταρ των αγώνων της κολύμβησης στο 17ο παγκόμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου, ήταν ο Κάλεμπ Ντρέσελ. Μπορεί ο Άνταμ Πίτι να έκανε τις εξωπραγματικές επιδόσεις (για άλλη μια φορά) όμως ο Αμερικανός φεύγει από τη Βουδαπέστη με έξι χρυσά μετάλλια και ήδη άρχισαν οι συγκρίσεις με τον Μάικλ Φελπς.

Ο ίδιος ο κορυφαίος κολυμβητής όλων των εποχών, ήταν από τους πρώτους που αποθέωσαν τον Ντρέσελ, όμως δεν αντέχει σε σύγκριση ο 21χρονος Ντρέσελ με τον 21χρονο Φελπς.
Ο Ντρέσελ κατέκτησε στη Βουδαπέστη έξι χρυσά μετάλλια από τα οποία τα τρία σε ατομικά αγωνίσματα, ενώ είχε και μία τέταρτη θέση στα 50μ. πεταλούδα, ένα αγώνισμα που δεν το θέλει αλλά του το επέβαλλαν οι προπονητές. Οι επιδόσεις του ήταν τρομερές, καμία όμως δεν ήταν παγκόσμιο ρεκόρ. Κάτι που τελικά έκανε στη μεικτή 4Χ100μ. μεικτή.
Από την άλλη, ο Φελπς το 2007 στη Μελβούρνη ως 21χρονος κατέκτησε επτά χρυσά μετάλλια, με τα πέντε από αυτά να είναι σε ατομικά αγωνίσματα, σημειώνοντας στα τέσσερα, παγκόσμια ρεκόρ! Όλα αυτά στην έδρα των ισχυρών τότε Αυστραλών και ένα χρόνο πριν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες,