EDITORIAL

Γλασκόβη 2019 (αποστολή): Ο έλεγχος της Εθνικής ομάδας

H συνολική εικόνα της Εθνικής ομάδας στίβου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου κρίνεται εξαιρετική και το επιβεβαιώνουν η θέση της στην κατάταξη των μεταλλίων (5η) και στο placing (7η). Ατομικά ωστόσο υπήρξαν αυτοί που εντυπωσίασαν, αυτοί που ξεχώρισαν, αυτοί που δε δικαίωσαν τις προσδοκίες και αυτοί που απλά έμειναν χαμηλά.

Γλασκόβη
Θανάσης Νικολάου
φωτογραφίες
Κώστας Αμοιρίδης
Γιάννης Εμμανουηλίδης [email protected]
Απαγορεύεται αυστηρά η αναδημοσίευση ή αναπαραγωγή (ολική/μερική/περιληπτική/κατά παράφραση) των φωτογραφιών του Sportsfeed.gr με οποιονδήποτε τρόπο χωρίς τη προηγούμενη γραπτή άδεια (Ν. 2121/1993).

Πολύ πετυχημένη περουσία
Μίλτος Τεντόγλου (μήκος) Ο 20χρονος δεν ήταν απλά πετυχημένος στη Γλασκόβη. Ήταν από τα πρόσωπα των αγώνων. Κέρδισε στο μήκος με την κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο. Ποτέ στην ιστορία του στίβου, δεν έκλεισε σεζόν με Έλληνα να έχει την κορυφαία επίδοση στον κόσμο. Το 8.38μ. είναι εντυπωσιακή επίδοση για όχι μόνο για Έλληνα αλλά για αθλητή οποιασδήποτε χώρας. Η τελευταία επίδοση που ήταν καλύτερη από αυτήν του Τεντόγλου, ήταν το 8.71μ. του Σεμπαστιάν Μπάγιερ στις 8 Μαρτίου 2009!

Κώστας Μπανιώτης (ύψος) Το είχαμε γράψει. Η ιστορία του χρωστούσε ένα μεγάλο μετάλλιο και το κακτέκτησε στη Γλασκόβη. To 2011 με 2.31μ. ήταν 4ος στο Παρίσι. Στη Γλασκόβη το 2.26μ. ήταν αρκετί. Υπέρπετυχημενη η παρουσία του στο τελευταίο (όπως ανακοίνωσε ο ίδιος) ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της καριέρας του.

Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν) Το έχουμε πει πολλές φορές. Σε ότι κατάσταση και αν βρίσκεται η Παπαχρήστου, το μετάλλιο δεν της γλιτώνει. Η τακτική Πομάσκι του πρώτου άλματος «όλα μέσα» απέδωσε με την Παπαχρήστου να πηδάει 14.50μ. Ατομικό ρεκόρ μετά από εννέα χρόνια και αργυρό μετάλλιο στον έναν και μοναδικό αγώνα που έκανε φέτος!

Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ) Δεύτερη συνεχόμενη διοργάνωση στο βάθρο, γέννησε και αναγεννήθηκε. Με τον Ανδρέα Τσώνη δείχνει εξαιρετική σταθερότητα και είναι υπολογίλισιμο μέγεθος σε όλους τους αγώνες.

Εμμανουήλ Καραλής (επί κοντώ) Άγγιξε το μετάλλιο και το έχασε λόγω απειρίας. Σίγουρα θα είναι καλύτερος στον επόμενο αγώνα κι αυτή ίσως να ήταν η τελευταία του φορά που μένει εκτός βάθρου σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Κώστας Ζήκος Για κάποιους ήταν αποκάλυψη της Εθνικής, ωστόσο η πρόβλεψη τον ήθελε στην εξάδα. Ολοκλήρωσε 5ος με τράβηγμ στο πόδι. Εξαιρετική παρουσία από τον 21χρονι σπρίντερ. Τα καλύτερα έρχονται.

Κώστας Δουβαλίδης (60μ. εμπόδια) Αναπάντεχη πρόκριση στον τελικό και 5η θέση. Για έναν αθλητή με το βιογραφκό του Δουβαλίδη, όχι και τόσο αναπάντεχη. Ωστόσο η ηλικία (32 ετών) και οι τραυματισμοί που τον ταλαιπώρησαν δημιούργησαν αρνητική προδιάθεση. Έκανε όμως τρεις κούρσες, με τρία ρεκόρ χρονιάς και 5η θέση.

Νικόλας Σκαρβέλης (σφαιροβολία) Έκανε ρεκόρ με τη φανέλα της Εθνικής ρίχνοντας 20.34μ. Μόλις δύο εκατοστά κάτω από το 20.36μ. του πανελλήνιου ρεκόρ που το είχε ρίξει σε υψόμετρο. Εξαιρετική η παρουσία του και η 8η θέση στον τελικό.

Ελένη Πόλακ (επί κοντώ) Ισοφάρισε το ατομικό της ρεκόρ (4.50μ.) και διεκδίκησε μία θέση στην οκτάδα του τελικού. Ολοκλήρωσε 12η και ιδιαίτερα πετυχημένη.

Αξιοπρεπής παρουσία αλλά όχι της κλάσης τους
Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ) Ήταν η κάτοχος του τίτλου και υπήρχαν πολύ υψηλές προσδοκίες και ας μην ήταν σε καλή κατάσταση. Η χειρότερη Στεφανίδη των τελευταίων ετών, έχασε στο… τσακ το μετάλλιο.

Κώστας Φλιππίδης (επί κοντώ) Για πρώτη φορά στην καριέρα του, μετά από 44 αγώνες σε μεγάλες διοργάνωσεις δεν κατέγραψε ύψος στον τελικό έχοντας τρεις αποτυχημένες στο 5.45μ. Μπήκε όμως και πάλι στον τελικό, για 45η φορά.

Μέτρια παρουσία
Ανδρέας Δημητράκης (1.500μ.) Φοβήθηκε την κούρσα και δεν έδειξε εμπιστοσύνη στις δυνατότητες του. To 3:50.94 ήταν μία κακή επίδοση σύμφωνα με το βιογραφικό του.

Τατιάνα Γκούσιν (ύψος) Η πίστα δε την βοήθησε καθόλου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αποδίδει καλύτερα σε «τραπολίνο» υπερυψωμένη πίστα και στη Γλασκόβη ήταν… τσιμέντο.

Παναγιωτης Τριβυζάς (60μ.) Στη Γλασκόβη έτρεξε σύμφωνα με τις δυνατότητες του (6.80) όμως αυτό δεν είναι αρκετό.

Μάκης Στεργιούλης (60μ.) Σε ηλικία 34 ετών και μετά από τόσο σοβαρούς τραυματισμούς κανείς δεν είχε απαιτήσεις από τον Στεργιούλη. Είναι όμως πολύτιμος για τη σκυτάλη…

Ειρήνη Βασιλείου (400μ.) Έτρεξε κοντά στο ατομικό της ρεκόρ (53.66 έναντι 53.39) και ήταν 5η στην 7η σειρά.

Ραφαέλα Σπανουδάκη (60μ.) Δεύτερο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, δεύτερη άκυρη εκκίνηση…