Ο Φιλιππίδης 5.70μ.

Στο τελευταίο του αγώνα πριν τη «μάχη» της Πράγας, ο Κώστας Φιλιππίδης πήρε την 4η θέση στο μίτινγκ του Μάλμε με άλμα στα 5.70μ.

του Τόλη Λελεκίδη

Σταθερός ο Έλληνας πρωταθλητής σε άλματα στα 5.70μ., προσπάθησε στη συνέχεια να βελτιώσει τη φετινή του επίδοση (5.71μ.), στα 5.78μ., αλλά είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες. Ο άλτης του Δημήτρη Κυτέα θα επιστρέψει τώρα στην Αθήνα και θα ετοιμαστεί για το πρώτου φετινό μεγάλο ραντεβού του, το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού.
Στον αγώνα του ξεκίνησε από τα 5.55μ. που πέρασε με την πρώτη προσπάθεια και στη συνέχεια τα 5.70μ. τα πέρασε με την τρίτη.
Νικητής, ποιος άλλος από τον Ρενό Λαβιλενί, που όταν τελείωσε το μίτινγκ έμεινε ο μοναδικός να αγωνίζεται με… αντίπαλο τον πήχη. Αυτή τη φορά ο πήχης… τον σταμάτησε στα 6.03μ., όπου είχε τρεις αποτυχημένες και έμεινε με τα 5.92μ. Ο Λαβιλενί ξεκίνησε τον αγώνα του από τα 5.78μ. που πέρασε με την πρώτη προσπάθεια, άφησε τα 5.85μ., πέρασε με τη δεύτερη τα 5.92μ., άφησε τα 5.98μ. και είχε τρεις αποτυχημένες στα 6.03μ.
Δεύτερος ήταν ο Πιότρ Λίσεκ με 5.85μ., με τον Πολωνό να δείχνει πολύ σταθερός φέτος και δίκαια να βάζει υποψηφιότητα για μετάλλιο στην Πράγα. Μάλιστα, προσπάθησε στη συνέχεια στα 5.92μ., να σπάσει το ατομικό του και εθνικό ρεκόρ που έχει με 5.87μ., αλλά δεν τα κατάφερε.
Όπως προαναφέραμε πήρε την τέταρτη θέση και ακολούθησαν στην πέμπτη θέση ο Γερμανός Ράφαελ Χολτζντέπε με 5.55μ., στην έκτη με την ίδια επίδοση ο Πολωνός Ρόμπερτ Σομπέρα, όπως και οι Ντίντακ Σάλας και Αουγκούστο Ντούτρα που έμειναν στην έβδομη θέση με χειρότερες προσπάθειες. Στην τελευταία θέση ήταν οι Κινέζοι Γιανγκσένγκ Γιάνγκ και Μποκάι Χουάνγκ με 5.40μ.