ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Ο Γκιώνης κέρδισε τον ελληνικό εμφύλιο του γερμανικού όπεν

O έμπειρος Παναγιώτης Γκιώνης ήταν ο νικητής στον ελληνικό εμφύλιο του γερμανικού όπεν κόντρα στον Κώστα Αγγελάκη, στη διοργάνωση που φιλοξενείται στη Βρέμη.

Ο Γκιώνης επιβεβαίωσε τα προγνωστικά με σκορ 4-0 (11-7, 11-5, 11-9,11-3) στον αγώνα κόντρα στον νεαρό Αγγελάκη για το 45ο προκριματικό γκρουπ. Ο Αγγελάκης έμεινε στις λεπτομέρειες έξω από τη 16άδα των αγώνων για αθλητές έως 21 ετών. Για τον 1ο γύρο του ταμπλό προηγήθηκε με 2-0 σετ του Γάλλου Τζόε Σέιφριντ, μπορούσε να επικρατήσει ακόμα και στα τρία σετ, αλλά τελικά λύγισε με 3-2 (11-3, 11-7, 10-12, 4-11, 4-11).
Δεν μπόρεσε να συναγωνιστεί τον δυνατό Κορεάτη Τζεούνγκ Γιουνγκσίκ ο Καλλίνικος Κρεάνγκα. Στην πρεμιέρα του 36ου γκρουπ στο όπεν της Γερμανίας έχασε εύκολα με 4-0 σετ (6-11, 4-11, 6-11, 3-11). Την ήττα στο πρώτο του ματς γνώρισε και ο Τάσος Ρηνιώτης. Για το 18ο γκρουπ κάμφθηκε με 4-1 σετ από τον Αλμπέρτο Μίνο από το Εκουαδόρ (11-6, 6-11, 2-11, 5-11, 5-11)
Θετική αρχή για τον Κώστα Παπαγεωργίου στο γερμανικό όπεν. Για το 6ο γκρουπ κατέβαλλε τον Βέλγο Μάρτιν Αλέγκρο με
4-1 σετ (16-14, 7-11, 11-6, 11-7, 11-5).