ΠΑΛΗ

Ο Κεσσίδης διεκδικεί μετάλλιο στο ευρωπαϊκό

Ο Λαοκράτης Κεσσίδης είναι ο πρώτος Έλληνας αθλητής που διεκδικεί μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης που διεξάγεται στο Κάσπισκ του Ναγκεστάν.

Ο Έλληνας πρωταθλητής συμμετέχει στην κατηγορία των 97 κιλών της ελληνορωμαϊκής πάλης και ξεκίνησε τους αγώνες του από τη φάση των «16». Εκεί αντιμετώπισε τον Πολωνό Άνταμ Κάσπερεκ τον οποίο και νίκησε με 8-0 για να τον αποκλείσει και να προχωρήσει στα προημιτελικά. Εκεί τον Έλληνα παλαιστή περίμενε ο κορυφαίος αυτή τη στιγμή στον κόσμο, στην κατηγορία των 97 κιλών Αρτούρ Αλεξιάν. Ο Αρμένιος είναι ο χρυσός Ολυμπιονίκης της κατηγορίας και Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη. Νίκησε τον Κεσσίδη με 8-0 και πέρασε στα ημιτελικά όπου ήταν σαρωτικός απέναντι στον Φινλανδό Ελίας Κουοσμάνεν (10-0). Φτάνοντας στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον Σέρβο Μίκεϊλ Καγάια, τράβηξε μαζί του στα ρεπεσάζ τον Κεσσίδη που θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον Ισραηλινό Ρόμπερτ Αβενεσιάν. Αν ο Έλληνας επικρατήσει, τότε στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο θα παλαίψει με τον Κουοσμάνεν.