Ο Μορ χάνει τον κλειστό

Πρόωρο τέλος στη σεζόν του κλειστού έβαλε ο Μάλτε Μορ, καθώς τραυματίστηκε και θα μείνει εκτός συνέχειας.

του Τόλη Λελεκίδη

Ο Γερμανός πρωταθλητής του επί κοντώ έσχισε στη διάρκεια της προπόνησης τη δεξιά του γάμπα, με αποτέλεσμα ο τραυματισμός του να τον αναγκάσει να αναβάλει οποιαδήποτε σχέδια για τον κλειστό. Ο 29χρονος άλτης υπολόγιζε να ξεκινήσει από τον επόμενο μήνα τους αγώνες του, αλλά τώρα θα πρέπει να περιμένει το καλοκαίρι και τον ανοιχτό.
Φυσικά χάνει τη δυνατότητα να μετάσχει στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στην Πράγα. Να θυμίσουμε ότι στην προηγούμενη διοργάνωση που είχε γίνει στο Γκέτεμποργκ το 2013 είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.
Πέρσι ο Μορ είχε τη δεύτερη καλύτερη επίδοση στον κόσμο στον κλειστό με 5.90μ., που ήταν και το ατομικό του ρεκόρ και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Σόποτ. Ως γνωστόν είχε χάσει από τον Έλληνα πρωταθλητή, τον Κώστα Φιλιππίδη που πήρε το χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση της Πολωνίας.