Αποστολή Μελβούρνη: Ο Ναδάλ επέζησε από τον Κύργιο

Ο Ράφα Ναδάλ ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα με το Νικ Κύργιο που έμοιαζε ακόμα και με τελικό γκραν σλαμ.

Μελβούρνη Παναγιώτης Βότσης

Ο αμφίρροπος αγώνας που διήρκεσε κάτι λιγότερο από 4 ώρες κρίθηκε στα 4 σετ και το τελικό σκορ ήταν 6-3, 3-6, 7-6(6) και 7-6(5).

Μετά από ένα νωθρό πρώτο σετ που έχασε σχετικά εύκολα, ο Κύργιος πήρε φορά και αιφνιδίασε τον Ισπανό κατακτώντας το δεύτερο σετ με το ίδιο σκορ. Εκεί που κρίθηκε ουσιαστικά και το παιχνίδι ήταν το τρίτο σετ, στη… μάχη του μπρέικ. Και οι δυο αθλητές προσπαθούσαν να διατηρήσουν το σερβίς τους και να κάνουν μπρέικ στον αντίπαλο, με τον Κύργιο να χάνει κρίσιμη ευκαιρία στο 4-4. Το σετ ολοκληρώθηκε τελικά σε ένα βασανιστικό τάι μπρέικ όπου ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε τη δεύτερη ευκαιρία που είχε για σετ πόιντ, στο 8-6.

Στην αρχή του 4ου και τελευταίο σετ είδαμε έναν πνευματικά και σωματικά ταλαιπωρημένο Κύργιο που προσπαθούσε να απαντήσει στις τεχνικές επιθέσεις του σταθερού Ναδάλ. Ο τελευταίος με μπρέικ στο δεύτερο σερβίς του αντιπάλου και με διατήρηση των δικών πηρε ένα μεγάλο προβάδισμα, στο κρίσιμο σημείο όμως (5-4) ο απρόβλεπτος Κύργιος έκανε μπρέικ για το 5-5, μετά κέρδισε ο καθένας το σερβίς του και ξεκίνησαν άλλο ένα τάι μπρέικ. Από εκεί και πέρα ήταν ρώσικη ρουλέτα με τους πόντους να πηγαίνουν εκατέρωθεν ένας προς ένας. Η αλλαγή έγινε στο 5-3 με αβίαστο λάθος του Κύργιου, και ο Ναδάλ με άσσο απέκτησε το πρώτο ματς πόιντ, το οποίο και εκτέλεσε με επιτυχία.

Ο Ναδάλ σφράγισε έτσι μία μεγάλη νίκη που του δίνει πρόκριση για τα προημιτελικά. Αντίπαλος του στον επόμενο γύρο θα είναι ο Ντομινίκ Τιμ.