ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Ο Νταλαλογιάν το πρόσωπο του ευρωπαϊκού

Έτοιμος για μεγάλη συγκομιδή μεταλλίων φαίνεται να είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής Αρτούρ Νταλαλογιάν που αγωνίζεται στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής αφού σήμερα προσέθεσε το δεύτερο μετάλλιο του στην διοργάνωση, αναμένοντας κι άλλους τελικούς.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Μετά την διπλή επιτυχία των Ρώσων γυμναστών στο σύνθετο ατομικό με τον Νικιτά Ναγκόρνι να παίρνει το χρυσό από τον παγκόσμιο πρωταθλητή Αρτούρ Νταλαλογιάν και να σημειώνουν νταμπλ στο βάθρο, ο Νταλαλογιάν αποφάσισε σήμερα να δείξει την κυριαρχία του στην Ευρώπη κερδίζοντας το πρώτο του χρυσό στην διοργάνωση και όντας έτοιμος για την αυριανή ημέρα με τρεις τελικούς οργάνων που δύσκολα θα αφήσει την διάκριση να του φύγει μέσα από τα χέρια.
Ο 22χρονος γυμναστής στον χθεσινό τελικό του συνθέτου ατομικού έχασε το χρυσό μετάλλιο από τον συμπατριώτη του που συγκέντρωσε 88.665β., διαφορά 0.833β. από τον ίδιο. Το γεγονός αυτό αποτέλεσε σχεδόν έκπληξη γνωρίζοντας πόσο δύσκολο ήταν το επίτευγμα του Ναγκόρνι αφού τα έβαζε με το παγκόσμιο πρωταθλητή. Από την άλλη, η σκληρή δουλειά φάνηκε και δικαίωσε τον Ναγκόρνι που δήλωσε πως το μετάλλιο είναι ένα δώρο προς τον προπονητή του, αφού είχε τα γενέθλιά του χθες, ενώ συμπλήρωσε πως οι δύο Ρώσοι έκαναν αυτό που έπρεπε να κάνουν κατακτώντας τις δύο κορυφαίες θέσεις στην κατάταξη. Αυτό που ίσως κόστισε την το χρυσό μετάλλιο στον Νταλαλογιάν ήταν η δοκιμή που έκανε στο άλμα ανεβάζοντας την δυσκολία του προγράμματος στο 6.0 και δεν κατάφερε να το ολοκληρώσει χωρίς λάθη ενώ αξίζει να επισημάνουμε πως το τελικό σκορ του Ναγκόρνι είναι κατά σχεδόν 1 βαθμό μεγαλύτερο από την βαθμολογία του Νταλαλογιάν που του χάρισε το χρυσό στο παγκόσμιο της Ντόχα (87.598β.).
Στους σημερινούς τελικούς οργάνων, ο Νταλαλογιάν αγωνίστηκε στις ασκήσεις εδάφους και παρουσίασε ένα εξαιρετικό πρόγραμμα, με βαθμό δυσκολίας 6.2, που του έδωσε 15.100β. και τον ανέβασε στο πρώτο σκαλί του βάθρου. Όπως φαίνεται, αυτό είναι η αρχή για τον Ρώσο γυμναστή αφού αύριο αγωνίζεται σε τρεις τελικούς οργάνων (άλμα, μονόζυγο, παράλληλοι ζυγοί) όντας το φαβορί και στα τρία όργανα και έχοντας, βέβαια, την πίεση του παγκόσμιου τίτλου στους ώμους του αλλά και να συνεχίσει την Ρωσική κυριαρχία στο άθλημα.
Δεύτερος στις ασκήσεις εδάφους αναδείχθηκε ο Αρτέμ Ντολγκοπιάτ από το Ισραήλ με 14.900β. και τρίτος ο Ρώσος Ντιμίτρι Λανκίν με 14.800β. Στον τελικό των κρίκων, ο Ρώσος Ντενίς Αμπλιαζίν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 14.966β., ο Ιταλός Μάρκο Λοντάντιο το ασημένιο με επίσης 14.966β. και το χάλκινο ο Αρμένιος Βάχαγκ Νταβτιάν. Τέλος, στον τελικό του πλαγίου ίππου ο Μαξ Γουιτλοκ από την Βρετανία ήταν πρώτος με 15.533β., ο Σερίλ Τομασόν από την Γαλλία ήταν δεύτερος με 14.800β. και τρίτος ήταν ο Ρώσος Βλαντισλάβ Πολιάσοβ με 14.600β. ενώ ο Κύπριος Μάριος Γεωργίου κατετάγη 8ος με 13.000β.