Ο Ολυμπιακός την πρώτη νίκη στον εμφύλιο

Σημαντική πρώτη νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός κόντρα στη Βουλιαγμένη, στο πλαίσιο των προημιτελικών αγώνων της ευρωλίγκας γυναικών, σε μία αναμέτρση που ήταν πραγματικό ντέρμπι.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Κίρα Κρίστμας του Ολυμπιακού να ανοίγει το σκορ με την Ελισάβετ Πρωτόπαππα να απαντά και έπειτα τις Ειρήνη Νίνου και Ελένη Ελληνιάδη να δίνουν το προβάδισμα στη Βουλιαγμένη (3-2).
Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Αλεξάνδρα Ασημάκη έκανε το 3-3 όμως οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου είχαν σωστή αντίδραση και απαντούσαν σε κάθε γκολ, για να λήξει το ημίχρονο σε 5-4 (2-2 το επί μέρους σκορ).
Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με γκολ της Κρίστμας για να ισοφαρίσει σε 5-5 ενώ η Ελευθερία Πλευρίτου έδωσε προβάδισμα ενός γκολ σ τις ερυθρόλευκες. Η Άλκηστη Αβραμίδου άνοιξε τα διαφορά στα δύο γκολ για να μειώσει ξανά στο ένα η Νίνου και να ολοκληρωθεί το τρίτο οκτάλεπτο 6-7.
Στην τελευταία περίοδο, η Πρωτόπαππα ισοφάρισε (7-7) ενώ η Μαρία Πάτρα έκανε το 8-7 για τη Βουλιαγμένη. Η Ελευθερία Πλευρίτου με τις Κρίστμας και Μαργαρίτα Πλευρίτου να διαμορφώνουν το τελικό 10-8 υπέρ του Ολυμπιακούς για να αποκτήσουν οι ερυθρόλευκες σημαντικό προβάδισμα έναντι του επαναληπτικού για την πρόκριση στο φάιναλ φορ της ευρωλίγκας.
Ο επαναληπτικός αγώνας θα πραγματοποιηθεί στις 28 Μαρτίου στο Παπαστράτειο.
Οκτάλεπτα: 3-2, 2-2, 1-3, 2-3
Βουλιαγμένη (Αλεξία Καμμένου): Κοτσιώνη, Πρωτόπαππα 2, Τσιμαρά, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου 1, Ξενάκη, Νίνου 2, Πάτρα 1, Κωτσιά, Διαμαντοπούλου, Κοντώνη 1, Καλαϊτζή, Μαυρωτά.
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 2, Μπενέκου, Ελευθεριάδου, Κρίστμας 4, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ. 1, Κανετίδου, Πλευρίτου Β. 1, Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις των προημιτελικών, η ιταλική Οριζόντε πήρε τη νίκη από τη Σαμπαντέλ, η Κίνεφ Κιρίσι, όπως αναμενόταν, επικράτησε επί της Ουτρέχτης ενώ η ρωσική Ουραλότσκα απέσπασε ισοπαλία από την ουγγρική Ντουναϊσβάρος.