Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι με τη Βουλιαγμένη

Το 3Χ3 στις φετινές του αναμετρήσεις με την ομάδα της Βουλιαγμένης, έκανε ο Ολυμπιακός για την Α1 πόλο των γυναικών επικρατώντας 10-7 στον πρώτο αγώνα της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη πιέστηκε αρκετά στο Παπαστράτειο από τις φιλοξενούμενες και στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου το σκορ ήταν 7-6 υπέρ των ερυθρόλευκων προδιαθέτοντας για μεγάλη μάχη στην τελευταία περίοδο. Μάλιστα η Βουλιαγμένη κατάφερε να ισοφραρίσει το σκορ σε 6-6, προτού ο Ολυμπιακός καταφέρει να κλείσει το τρίτο οκτάλεπτο στο συν ένα (7-6).
Στην τελευταία περίοδο, οι ερυθρόλευκες έκλεισαν όλους τους διαδρόμους, σημείωσαν τρία γκολ για να δεχθούν μόλις ένα για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με το 10-7 υπέρ των γηπεδούχων. Με τη νίκη αυτή, ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 και θέλει ακόμα μία για να πάρει το προβάδισμα τον τριών βαθμών ενόψει της συνέχειας.
Οκτάλεπτα 4-3, 2-1, 1-2, 3-1
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης) Αβραμίδου 4, Ε. Πλευρίτου 1, Έμολο 2, Ασημάκη 3.
Βουλιαγμένη (Αλεξία Καμμένου) Μαυρωτά 2, Χυδηριώτη 1, Νίχαους 1, Κούλχαας 1, Ξενάκη 1, Ε. Νίνου 1.