Ο Ολυμπιακός συνεχίζει αήττητος και πρώτος στο τσάμπιονς λιγκ

Ούτε η ουγγρική Ορβόσι κατάφερε να ανακόψει την πορεία του Ολυμπιακού στην Ευρώπη. Οι ερυθρόλευκοι σημείωσαν μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 10-6 και παραμένουν στην κορυφή του πρώτου ομίλου αήττητοι.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ταξίδεψε στην Ουγγαρία έχοντας ως στόχο τη νίκη και τα κατάφερε παίζοντας συγκεντρωμένα κόντρα στην Ορβόσι στην οποία δεν άφησε κανένα περιθώριο για να πάρει έστο το βαθμό της ισοπαλίας.
Οι Ούγγροι ήταν αυτοί που σκόραραν πρώτη στον αγώνα με τον Μπάλαζ Έρντελι να ανοίγει το σκορ στο 6:36. Ο Ολυμπιακός απάντησε μετά από ένα λεπτό με τον Κώστα Μουρίκη και πήρε το προβάδισμα με τον Κώστα Γενηδουνιά που βρέθηκε σε μεγάλη μέρα. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +1 (2-3) χάρη σε γκολ του Αλέξανδρου Γούνα.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι Ούγγροι σκόραραν και πάλι πρώτοι, όμως και πάλι δέχθηκαν περισσότερα γκολ, με τον Γενηδουνιά να κάνει το 3-5 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός πρόσθεσε ακόμα δύο γκολ στη διαφορά για να πάει στο +4 (5-9) με την τελευταία περίοδο να αποτελεί τυπική διαδικασία αφού η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επέλεξε να καταβάσει ταχύτητα στην επίθεση και να γίνει πιο κλειστή στην άμυνα για να φτάσουμε στο τελικό 10-6. Ο Ολυμπιακός με τη νίκη του αυτή έφτασε στους 13 βαθμούς.
ΟΡΒΟΣΙ (Ατίλα Πέτικ) Σάλαμον 3, Σέμαν 1, Έρντελι 1, Μπούντσκου 1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος) Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 2, Γούνας 2, Μουρίκης 1, Ομπράντοβιτς 1, Νικολαΐδης 1.