Ο πιο γρήγορος 100άρης

Στο Νο1 των καλύτερων φετινών επιδόσεων στον κόσμο βρέθηκε ο Βλαντιμίρ Μοροζόφ στα 100μ. ελεύθερο. Μετά από δύο χρόνια ο Ρώσος κατάφερε να κατέβει στα 48 δευτερόλεπτα.

του Άκη Ιωακείμογλου

Με τέσσερις κολυμβητές να έχουν κάνει στον ημιτελικό των 100μ. ελεύθερο χρόνους κάτω από τα 49 δευτερόλεπτα, ο τελικός στο ρωσικό πρωτάθλημα αναμενόταν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και πράγματι επεφύλαξε μία σπουδαία επίδοση. Ο Βλαντιμίρ Μοροζόφ ήταν ο νικητής με επίδοση 47.98, που είναι η καλύτερη στον κόσμο για φέτος. Ο Ρώσος κολύμπησε για πρώτη φορά μετά από δύο χρόνια κάτω από τα 48 δευτερόλεπτα και προσπέρασε τον Κάμερον ΜακΙβόι που ήταν στο Νο1 με 48.06. Δεύτερος ήταν ο Αλεξάντερ Σουκορούκοφ με 48.33, που είναι η τέταρτη καλύτερη επίδοση στον κόσμο και τρίτος ο Ντανίλα Ιζότοφ με 48.41, τον έβδομο καλύτερο χρόνο για το 2015. Είκοσι λεπτά αργότερα ο Μοροζόφ κέρδισε το χρυσό μετάλλιο και στα 50μ. πρόσθιο με 27.37.