Γύρος Ισπανίας: Ο Ρόγκλιτς ξεκίνησε όπως τελείωσε το 2019

Με την έναρξη της, η Βουέλτα ολοκληρώνει το τρίπτυχο των Γκραν Τουρ ποδηλασίας για φέτος, η οποία λόγω κορονοϊού μεταφέρθηκε για τις 20-8 Νοεμβρίου. Σήμερα ο αγώνας ξεκίνησε με νικητή του πρώτου ετάπ τον Πρίμοζ Ρόγκλιτς, περσινού νικητή του ισπανικού Γύρου.

της Σωτηρίας Στασινού

Το πρώτο ετάπ της Βουέλτα είχε φλατ διαδρομή στην αρχή και αρκετά δύσκολες αναβάσεις προς τη μέση και το τέλος της. Οι άνεμοι και οι τοπικές βροχοπτώσεις σίγουρα δεν ήταν σύμμαχοι των ποδηλατών σε αυτά τα 173 χιλιόμετρα.

Ο αγώνας ξεκινησε στο Ιρούν και τελείωσε στο Εϊμπάρ με νικητή τον Πρίμοζ Ρόγκλιτς, ο οποίος ήταν και ο περσινός νικητής της Βουέλτα, με χρόνο 4:22.24. Για αυτή την δυνατή αρχή δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος αλήθεια πολύ χαρούμενος. Η ομάδα πάλι αγωνίστηκε πολύ δυνατά, δούλεψαν τέλεια όλη την ημέρα και στο τέλος κατάφερα να κερδίσω, οπότε αυτό είναι τέλειο».

Πίσω από τον Πρίμοζ, με διαφορά ενός δευτερολέπτου τερμάτισε ο ποδηλάτης της INEOS και περσινός νικητής του Τζίρο Ρίτσαρντ Καράπαζ, ο οποίος και αυτός παρέμεινε ευχαριστημένος από το σημερινό αποτέλεσμα. Στη τρίτη θέση ολοκλήρωσε ο Ντάνιελ Μάρτιν της Israel Start-Up Nation.

Ο Κρις Φρουμ  από την άλλη και αυτός αθλητής της INEOS, ο οποίος στην πορεία της καριέρας του έχει καταφέρει να κερδίσει και τα τρία Γκραν Τουρ και συγκεκριμένα την Βουέλτα δύο φορές (2011,2017), σήμερα τερμάτισε στην 72η θέση 11 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα μακριά από τον πρώτο.