ΠΥΓΜΑΧΙΑ

Ο Τσανικίδης στους «16» του παγκόσμιου

Μία και μοναδική συμμετοχή διαθέτει η ελληνική πυγμαχία στο παγκόσιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Αμβούργο. Ο Αλέξανδρος Τσανικίδης αγωνίζεται στα 69κ. και κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους «16».

O Έλληνας πυγμάχος ξεκίνησε εντυπωσιακά τους αγώνες του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Στον πρώτο γύρο των 69κ. κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Πορτορικανό Μπράιαν Πολάσο Οχέδα τον οποίο και νίκησε 5-0 με ομόφωνη απόφαση των κριτών.
Ο Τσανικίδης θα αντιμετωπίσει στη φάση των «16» τον Βρετανό Πατ Μακόρμακ (Νο8 του ταμπλό) που επικράτησε επί του Βραζιλιάνου Τζόνοθαν Ντε Ολιβέιρα 5-0. Η αναμέτρηση των δύο θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα με το νικητή να παίρνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά όπου το πιθανότερο είναι να τον περιμένο το μεγάλο όνομα της κατηγορίας, ο Ουζμπέκος Σακράμ Γκιγιάσοφ που είναι αργυρός Ολυμπιονίκης του Ρίο, ενώ φέτος κέρδισε το πολύ δύσκολο πρωτάθλημα Ασίας.