Η Βουλγαρία πήρε το ντέρμπι

Η Βουλγαρία κέρδισε με 3-2 (27-29, 25-20, 26-28, 25-23, 15-17) την Ολλανδία στο τελευταίο παιχνίδι της α’ φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανδρών, το οποίο ήταν το πιο δραματικό μέχρι στιγμής στην διοργάνωση (ερχόταν στιγμές όπου νόμιζες ήταν μια κανονική μάχη κι όχι ένας αγώνας βόλεϊ).

Το ματς πήρε άγρια ομορφιά στα μισά του πρώτου σετ (διαβάστε εδώ) και από κει και μετά εξελίχθηκε σε… έπος.
Οι Ολλανδοί ισοφάρισαν σε 1-1 (από 16-14 που έχαναν μετά την διακοπή προηγήθηκαν με 16-19), αλλά στο γ’ σετ έχασαν τεράστια ευκαιρία όταν το υπέρ τους 17-21 έγινε 22-22 και στο 26-26 ο Γκραντινάροφ με επίθεση και άσο έδωσε το προβάδισμα στην Βουλγαρία.
Οι Οράνιε πήραν όμως το τέταρτο σετ πάλι στον πόντο (25-23) και στο τάι μπρέικ έσπασαν καρδιές. Η Βουλγαρία προηγήθηκε με 3-1 και η επόμενη φορά που πήρε αέρα δύο πόντων ήταν στο… 17-15! Εκεί χαμένο σερβίς του Βαν Ντάικ και κόντρα επίθεση του Νικόλοφ έδωσαν τέλος στο θρίλερ και έστειλαν την Βουλγαρία στα προημιτελικά και την Ολλανδία στα πλέι οφς κόντρα στην Σλοβενία.

Τα ζευγάρα των πλέι οφς (οι αγώνες διεξάγονται την Τρίτη 13/10)