Οδεύουμε προς σούπερ τελικό;

Η Τουρκία και η Ρωσία άγγιξαν την πρόκριση τους στα ημιτελικά του προ-Ολυμπιακού τουρνουά γυναικών που διεξάγεται στην Άγκυρα (κι αύξησαν τις πιθανότητες να βρεθούν στον τελικό, κάτι που αν επιβεβαιωθεί θα τον μετατρέψει κυριολεκτικά και μεταφορικά σε έναν καυτό αγώνα) καθώς έκαναν το 2Χ2.

Οι Τουρκάλες κόντρα στην Γερμανία, που είχε κάνει την έκπληξη στην πρεμιέρα κόντρα στην Ολλανδία, με την βοήθεια και των 7.000 συμπατριωτών τους μετά το 1-1 μετέτρεψαν το ματς σε περίπατο.
Στα δύο πρώτα σετ είχαμε ισάριθμες ανατροπές (η Γερμανία στο πρώτο προηγήθηκε με 21-18 και το έχασε, η Τουρκία στο β’ προηγήθηκε με 21-18 και το έχασε), ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά η Γερμανία έμεινε από δυνάμεις και παρέδωσε πνεύμα.
Με το ίδιο σκορ, αλλά πολύ πιο εύκολα η Ρωσία κέρδισε την Ιταλία καθώς η σκουάντρα ατζούρα με εξαίρεση το β’ σετ σε κανένα άλλο σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να σταθεί ανταγωνιστική μέσα στο γήπεδο.
Με το δεξί ξεκίνησε τους αγώνες το Βέλγιο, εκμεταλλευόμενο την απογοήτευση και την κούραση της Πολωνίας (από την χθεσινή ήττα με 3-2 κόντρα στην Ρωσία), αλλά και την απώλεια της Βόλοζ (τραυματίστηκε). Όλο το ματς ήταν το τρίτο σετ όπου η Πολωνία προηγήθηκε με 24-22, αλλά το έχασε με 25-27.
Στο αυριανό πρόγραμμα υπάρχουν δύο πρόωρο τελικοί, καθώς η Ιταλία (κόντρα στο Βέλγιο) και η Ολλανδία (κόντρα στην Τουρκία) παίζουν τα ρέστα τους για να παραμείνουν στο κόλπο της πρόκρισης.