Οδοστρωτήρας ο Άμπε, μεγάλη έκπληξη η ήττα της Κελμεντί!

Ο τρομερός Χιφουμε Άμπε, πρόσθεσε ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο για την Ιαπωνία καθώς επιβεβαίωσε το γεγονός πως είναι ο κορυφαίος της κατηγορίας των 66κ. αλλά το αποτέλεσμα της ημέρας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τζούντο που διεξάγεται στη Βουδαπέστη, ήταν οι δύο ήττες της Μαϊλίντα Κελμεντί στα 52κ.

της Βαρβάρας Ακριτίδου

Ο… οδοστρωτήρας Άμπε κέρδισε σχεδόν όλους τους αγώνες του με ίπον με τη δεύτερη αναμέτρηση του να διαρκεί μόλις 32 δευτερόλεπτα. Ο Ιάπωνας δεν αντιμετώπισε από κανέναν πρόβλημα και στον τελικό κέρδισε με ίπον στο 2:32 τον πολύ καλό Ρώσο Μικαΐλ Πουλιάεφ. Ο Ισραηλινόςό Φλίκερ και ο Γεωργιανός Μαργκελασβίλι πήραν τα χάλκινα μετάλλια.
Στα 52κ. των γυναικών σημειώθηκε μεγάλη έκπληξη. Μετά από συγκλονιστικό ημιτελικό 9,5 λεπτών, η Γιαπωνέζα Σισίμε απέκλεισε τη χρυσή Ολυμπιονίκη στη μεγαλύτερη έκπληξη μέχρι στιγμής του τουρνουά. Μετά τη νίκη επί της Κελμεντί, τα πράγματα στον τελικό ήταν πιο εύκολα για τη Γιαπωνέζα που νίκησε με ίπον στο 2:29 τη συμπατριώτισά της, Νατσούμι Τσουνόντα. Η Κελμεντί απογοητεύμενη, έχασε και το χάλκινο μετάλλιο στον αγώνα της τρίτης θέσης, με τη Βραζιλιάνα Έρικα Μιράντα να της περνά βαζάαρι. Στον άλλο αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο η Ρωσία Ναταλία Κουζιούτινα νίκησε την Ισραηλινή Γκίλι Κόεν με ίπον.