Όγδοος ο Χρήστου, σούπερ επίδοση ο Πίτι

O Απόστολος Χρήστου κολύμπησε σήμερα το απόγευμα στον τελικό των 50μ. πεταλούδας και ολοκλήρωσε στην 8η θέση, ενώ στο 50αρι του πρόσθιου ο Άνταμ Πίτι ήταν εντυπωσιακός.

Ο Έλληνας πρωταθλητής κολύμπησε κοντά στο ατομικό του ρεκόρ (24.21) καθώς με 24.34 ολοκλήρωσε στην όγδοη θέση μιας ιδιαίτερα γρήγορης κούρσας. Νικητής ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής Μπεν Πράουντ που έκανε 23.03 το οποίο είναι η κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο και η καλύτερη που έχει γίνει ποτέ το μήνα Ιανουάριο. Λίγη ώρα αργότερα ο Πράουντ νίκησε και στα 50μ. ελεύθερο με 21.89 που είναι η πρώτη επίδοση φέτος κάτω από τα 22 δευτερόλεπτα στο αγώνισμα. Στον ίδιο τελικό, ο Απόστολος Χρήστου κολύμπησε σε 22.90 και ήταν έβδομος.
Τρομερός ήταν όμως και ο Άνταμ Πίτι. Περσι ξεκίνησε τη σεζόν κολυμπώντας τα 50μ. πρόσθιο σε 27.02 στο Λουξεμβούργο. Φέτος κατέβηκε τα 27 δευτερόλεπτα κολυμπώντας σε 26.94 που είναι η καλύτερη επίδοση που έγινε ποτέ το μήνα Ιανουάριο. Μάλιστα ο Πίτι κέρδισε τον αγώνα των 50μ. με διαφορά 1,4 δευτερολέπτου από τον δεύτερο (Κρίστιαν Βομ Λεν 28.34).
Εξαιρετική για την εποχή ήταν και η Σάρα Σέστρεμ που κολύμπησε τα 50μ. πεταλούδα σε 25.07 και στη συνέχεια πήρε και το 50αρι στο ελεύθερο με 24.24 που είναιη δεύτερη καλύτερη φετινή επίδοση πίσψ από το 24.15 της Κέιτ Κάμπελ.
Γρήγορος και ο Κλίμεντ Κολέσνικοφ στα 100μ. ύπτιο. Ο 17χρονος Ρώσος κολύμπησε σε 54.31, ενώ ο Μάρκο Κοχ κέρδισε στα 200μ. πρόσθιο με 2:09.49.
Ο Λάζλο Τσεχ κέρδισε το 200αρι στην πεταλούδα με 1:58.07.