Οι ελληνικές καταδύσεις έχουν λαμπρό μέλλον

Οκτώ αθλήματα έχουν κερδίσει χρυσά μετάλλια στους Ολυμπιακούς Αγώνες στη μεταπολεμική ιστορία της Ελλάδας και ένα από αυτά είναι οι καταδύσεις. Πέρασαν 13 χρόνια από το 2004 που οι Συρανίδης-Μπίμης στέφθηκαν χρυσοί Ολυμπιονίκες και η παρουσία της νέας γενιάς ξαναφέρνει την αισιοδοξία πως το άθλημα των καταδύσεων μπορεί να αναγεννηθεί.

Η Εθνική ομάδα των νέων πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο βαλκανικό πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε σήμερα στο Βελιγράδι, κατακτώντας το μεγαλύτερο αριθμό μεταλλίων από τότε που η Ελλάδα συμμετέχει στους αγώνες. Το αποτέλεσμα ήταν οι νέοι να καταλάβουν την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη και οι νέες τη δεύτερη.
Τη δεύτερη ημέρα των αγώνων οι πρωταθλητές μας κατάφεραν να ανέβουν ακόμη πέντε φορές στο βάθρο των νικητών, φτάνοντας συνολικά τα 15 μετάλλια, ενώ ο τραυματισμός του Θάνου Τσιρίκου στην πρώτη προσπάθεια στις συγχρονισμένες καταδύσεις απο πλατφόρμα 10μ. είχε ως αποτέλεσμα την αντικατάστασή του στο αγώνισμα των 3μ. από τον Ανδρόγεο Σαμψάκη – Μπακόπουλο, ενώ ο αθλητής του Παναθηναϊκού δεν αγωνίστηκε ούτε στα 10μ. της Β’ κατηγορίας. Αυτό όμως δεν άλλαξε το χρώμα του μεταλλίου, αφού οι δύο αθλητές (Μόλβαλης – Μπακόπουλος στα 3μ. τραμπολίνο) έκαναν πολύ καλή εμφάνιση, συγκεντρώνοντας 272.25 βαθμούς.
Στις καταδύσεις από πλατφόρμα της Α’ κατηγορίας υπήρχε διπλή παρουσία στο βάθρο με το Νίκο Μόλβαλη να παίρνει το ασημένιο μετάλλιο με 451.15 και τον Ανδρόγεο Σαμψάκη την τρίτη με 423.10. Μάλιστα ο αθλητής του Παναθηναϊκού έχασε το χρυσό μετάλλιο για μόλις 2.50 πόντους, αφού ο πρώτος Αλίν-Ιοάν Ρόντου συγκέντρωσε 453.85 βαθμούς.
Από την πλευρά του ο Μίνως Γιαννόπουλος ήταν τρίτος στις καταδύσεις από πλατφόρμα της κατηγορίας Β’, χάνοντας το ασημένιο μετάλλιο για λιγότερο από ένα βαθμό. Ο αθλητής του συλλόγου Αργώ συγκέντρωσε 308.90 βαθμούς. Ο Ρουμάνος Καταλίν Ζαρνέσκου ήταν πρώτος με 341.60 βαθμούς, ενώ δεύτερος αναδείχθηκε ο Σέρβος Ιβάν Νίκολιτς με 309.85.
Η Μαριάννα Αθανασάκη έκανε ακόμη μια καλή εμφάνιση στις καταδύσεις από πλατφόρμα της Β’ κατηγορίας, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο με 222.80 βαθμούς.