ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Νάκρα 17: Οι ελπίδες πρόκρισης μεταφέρονται στη Γένοβα

Τα δύο ελληνικά πληρώματα των Νάκρα 17 μπορεί να εμφάνισαν το καλύτερο πρόσωπο στις σημερινές τρεις ιστιοδρομίες, ωστόσο η πολυπόθητη Ολυμπιακή πρόκριση θα κριθεί στο παγκόσμιο κύπελλο της Γένοβα τον ερχόμενο Απρίλιο.

του Θανάση Σταθόπουλου

Η καλύτερη εμφάνιση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όκλαντ στα Νάκρα 17, ήρθε από τη Σοφία Μπεκατώρου και Αίμιλιου Μόνου, οι οποίοι αν και δεν ξεκίνησαν καλά τη σημερινή ημέρα (26η θέση) στη συνέχεια είχαν μια 10η και μία 4η και πλέον βρίσκονται στην 43η θέση της κατάταξης με σύνολο 183 βαθμούς ποινής. Το καλύτερο πλασάρισμα στη διοργάνωση έκαναν και οι Ιορδάνης Πασχαλίδης και Μυρτώ Παπαδοπούλου, που τερμάτισαν δύο φορές στην 19η θέση, ενώ στην τρίτη ιστιοδρομία της ημέρας κατέλαβαν την 12η θέση και πλέον βρίσκονται στην 45η με 186 βαθμούς. Αυτό σημαίνει ότι τα δύο ελληνικά πληρώματα πλέον θα προσπαθήσουν να διεκδικήσουν την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο στο παγκόσμιο κύπελλο της Γένοβας τον ερχόμενο Απρίλιο.
Νικητές της 4ης ημέρας των αγώνων ήταν το πλήρωμα της Δανίας, Τσένχολτ/Λούμπεκ, ωστόσο στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης βρίσκεται το ιταλικό δίδυμο Μπισάρο/Φρασκάρι με 42 βαθμούς, ενώ ακολουθούν οι Γουότερχαουζ/Νταρμάνιν (Αυστραλία) και οι Γκίμσον/Μπαρνέτ με τα δύο πληρώματα να έχουν από 49 βαθμούς.